Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանը և նրա ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնը քննարկել են Իսրայելի պատերազմի ֆոնին Լիբանանում հրադադարի հասնելու ուղիները, գրում է Mehr-ը։
Կիրակի օրը կայացած հեռախոսազրույցում Փեզեշկիանն ասել է, որ Իրանը միշտ ձգտել է ստեղծել անվտանգ տարածաշրջան՝ հեռու պատերազմից և անկարգություններից և ողջունել է հրադադարը, «մինչդեռ այս սիոնիստները ցույց տվեցին, որ ուշադրություն չեն դարձնում մարդասիրական շրջանակներին և միջազգային օրենքներին և ակտիվացնում են իրենց հանցագործությունները»։
«Իրանը կողջունի և կաջակցի տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ցանկացած առաջարկ,- հավելել է Իրանի նախագահը։- Մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիային միանալ եվրոպական մյուս երկրների ջանքերին՝ սիոնիստական ռեժիմին ստիպելու, որ դադարեցնի ցեղասպանությունն ու հանցագործությունները Գազայում և Լիբանանում: Մենք դրական ենք գնահատում Ֆրանսիայի կառավարության վերջին դիրքորոշումը, որը դատապարտում է Լիբանանում սիոնիստական ռեժիմի գործողությունները և կոչ է անում դադարեցնել այս ռեժիմին զենքի մատակարարումը»։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан и его французский коллега Эммануэль Макрон обсудили пути достижения прекращения огня в Ливане на фоне войны Израиля, передает Mehr.
В телефонном разговоре, который состоялся в воскресенье, Пезешкиан сказал, что Иран всегда стремился к созданию безопасного региона вдали от войны и беспорядков и приветствовал прекращение огня, «в то время как эти сионисты показали, что они не обращают внимания ни на какие гуманитарные рамки и международные законы и активизируют свои преступления».
«Иран будет приветствовать и поддерживать любое предложение по установлению мира и стабильности в регионе, - добавил иранский президент. - Мы призываем Францию присоединиться к другим европейским странам в их усилиях заставить сионистский режим прекратить геноцид и преступления в Газе и Ливане. Мы оцениваем недавнюю позицию французского правительства, осуждающую действия сионистского режима в Ливане и призывающую прекратить поставки оружия этому режиму, как позитивную».