Օքսֆորդի անգլերեն լեզվի բառարանը «բրեյնրոթ» գոյականը (brain rot, բառացի թարգմանությունը՝ ուղեղի թարախակալում) անվանել է 2024թ. բառ։ Այս մասին նշվել է Օքսֆորդի համալսարանի հրատարակչության մամուլի ծառայության՝ Oxford University Press-ի հաղորդագրությունում։
Բառարանը «բրեյնրոթը» բացատրում է հետեւյալ կերպ. «մարդու մենթալ կամ մտավոր վիճակի ենթադրյալ վատացում, որը հաճախ դիտարկվում է որպես նյութի (հատկապես օնլայն-կոնտենտի) չափից ավելի օգտագործման հետեւանք, որը համարվում է սովորական կամ պարզունակ»։ Նշվել է, որ վերջին մեկ տարում այդ բառը սկսել են բառարանում փնտրել 230 տոկոսով ավելի շատ, քան առաջ։
Հրատարակչությունում նշել են, որ «բրեյնրոթ» բառի առաջին օգտագործումը գրանցվել է 1854թ. ամերիկացի գրող Հենրի Դեւիդ Թորոյի (1817-1862) «Ուոլդեն կամ՝ կյանքն անտառում» (Walden; or, Life in the Woods) գրքում։ Վերջին ամիսներին այն մեծ տարածում է ստացել սոցցանցերում եւ մտել է բլոգերների եւ լրագրողների մշտական բառապաշար։
Տարվա բառը ընտրվել է Oxford University Press-ի փորձագետների կողմից՝ հաշվի առնելով օնլայն-քվեարկության արդյունքները հրատարակչության կայքում։ Ներկայացված էին վեց բառեր։ «Բրեյնրոթից» բացի եղել են «դեմյուր» (demure) ածականը, որը «զուսպ» բառի հոմանիշն է, «սլոպ» (slop) գոյականը, որը նշանակում է արհեստական բանականության գեներացրած ցածրորակ օնլայն-կոնտենտ, եւ «լոր» (lore) գոյականը, որը նշանակում է փաստերի եւ գիտելիքների ամբողջություն որեւէ մեկի կամ ինչ-որ բանի մասին, որոնք անհրաժեշտ են քննարկման թեման հասկանալու համար։ Բացի այդ, կարճ ցուցակում ներառված էին «ռոմենթեզի» (romantasy - ռոմանտիկ ֆենթեզի) եւ «դայնամիկփրայսինգ» (dynamic pricing – դինամիկ գնագոյացում) գոյականները։

Оксфордский словарь английского языка назвал существительное «брейнрот" (brain rot, дословный перевод - гниение мозга) словом 2024 года. Об этом говорится в сообщении пресс-службы издательства Оксфордского университета Oxford University Press.
Словарь определяет «брейнрот» следующим образом: «предполагаемое ухудшение ментального или интеллектуального состояния человека, часто рассматриваемое как результат чрезмерного потребления материала (в особенности онлайн-контента), который считается тривиальным или примитивным». Отмечается, что за последний год это слово стали искать в словаре на 230% чаще, чем ранее.
В издательстве указали, что впервые использование слова «брейнрот» было зафиксировано в 1854 году в книге американского писателя Генри Дэвида Торо (1817-1862) «Уолден, или жизнь в лесу» (Walden; or, Life in the Woods). За последние месяцы оно набрало стремительную популярность в социальных сетях и вошло в постоянный лексикон блогеров и журналистов.
Слово года было выбрано экспертами Oxford University Press с учетом результатов онлайн-голосования на сайте издательства. Всего на выбор были выставлены шесть слов. Помимо «брейнрот», это прилагательное «демьюр» (demure), которое является синонимом слова «сдержанный», существительное «слоп» (slop), обозначающее сгенерированный искусственным интеллектом онлайн-контент низкого качества, и существительное «лор» (lore), под которым подразумевается совокупность фактов и знаний о ком-то или о чем-то, необходимых для понимания темы обсуждения. Кроме того, в короткий список были включены существительные «ромэнтези» (romantasy - романтическое фэнтези) и «дайнамикпрайсинг» (dynamic pricing - динамическое ценообразование).