Հռոմում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Պարամոնովը, որն ուրբաթ կանչվել է Իտալիայի ԱԳՆ՝ կապված ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի կողմից երկրի նախագահ Սերջիո Մատարելայի հասցեին հնչեցված քննադատության հետ, ռուսական արձագանքն անվանել է պաշտպանություն Ռուսաստանի դեմ ոչնչով չհրահրված հարձակումներից, գրել է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Հինգշաբթի Զախարովան «սուտ ու կեղծիք» է անվանել Մատարելայի հայտարարություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը սպառնում է Եվրոպային միջուկային զենքով։
«Իտալական պետության ղեկավարի հրապարակային հայտարարություններում Ռուսաստանի, նրա ղեկավարության եւ ժողովրդի համար վիրավորական ակնհայտ կեղծ, պատմական եւ բարոյապես կասկածելի զուգահեռների եւ նարատիվների օգտագործումն ավելի է խորացնում երկկողմ հարաբերությունների ներկա ճնշող մթնոլորտը։ Իտալացի դիվանագետներին խորհուրդ ենք տվել Ռուսաստանի ԱԳՆ արձագանքը դիտարկել ոչ թե որպես «բանավոր հարձակում», այլ որպես մեր պաշտպանություն Ռուսաստանի դեմ կրկնվող հարձակումներից»,- ասել է դեսպանը ռուս լրագրողներին:
Պարամոնովը տեղեկացրել է, որ ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ կողմերը եկել են ընդհանուր ըմբռնման առկա դիվանագիտական ուղիների առավել արդյունավետ օգտագործման կարեւորության մասին՝ «երկկողմ հարաբերություններում լուրջ թյուրիմացությունները եւ կոնֆլիկտային իրավիճակները կանխելու համար»։

Посол России в Риме Алексей Парамонов, вызванный в пятницу в МИД Италии в связи с критикой в адрес президента страны Серджо Маттареллы со стороны официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, назвал российскую реакцию защитой от ничем не спровоцированных нападок на Россию, сообщает РИА Новости.
В четверг Захарова назвала «враньем и фейком» заявления Маттареллы о том, что Россия  угрожает Европе ядерным оружием.
«Использование в публичных заявлениях главы итальянского государства заведомо ложных, сомнительных с исторической и моральной точек зрения параллелей и нарративов, которые оскорбительны для России, ее руководства и народа, еще более отягощает нынешнюю удручающую атмосферу двусторонних отношений. Порекомендовали итальянским дипломатам рассматривать реакцию МИД России не как «словесную атаку», а как нашу защиту от ничем не спровоцированных повторяющихся нападок на Россию», - сказал посол российским журналистам.
Парамонов сообщил, что на встрече в МИД стороны пришли к общему пониманию важности более продуктивного использования имеющихся дипломатических каналов «в целях предотвращения серьезных недопониманий и конфликтных ситуаций в двусторонних отношениях».