ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ծրագրում է նոր մոտեցումwv լուծել անօթևանների խնդիրը՝ փողոցում ապրողներին բռնի կերպով տեղափոխելով մեծ ճամբարներ և պահանջելով նրանց բուժում անցնել հոգեկան առողջության խանգարումների և հակումների դեմ: Այս մասին հայտնում է CBS News հեռուստաալiքը։
Նրա խոսքով՝ Թրամփի վարչակազմը պատրաստվում է հեռանալ «Housing First» ծրագրից, որն առաջնահերթություն է տալիս մշտական կացարան տրամադրել այն մարդկանց, որոնք հայտնվել են անօթևան վիճակում։ Այն իրականացվել է ազգային մակարդակով 2004 թվականին Ջորջ Բուշի վարչակազմի օրոք և ընդլայնվել նախագահներ Բարաք Օբամայի և Ջո Բայդենի օրոք:
Այժմ Թրամփը, նշում է հեռուստաալիքը, ձգտում է վերացնել հարկատուների կողմից սուբսիդավորվող բնակարանային նախաձեռնությունները և առաջ է քաշում պատժիչ մոտեցում, որը ներառում է տուգանքներ և հնարավոր բանտարկություն անօթևանների համար: Նա ելնում է այն ենթադրությունից, որ անօթևանության դեմ պայքարի հիմնական միջոցները պետք է լինեն հոգեկան խանգարումների և հակումների բուժումը։
Մարտի սկզբին Թրամփը հրամայեց ամերիկյան մայրաքաղաքի քաղաքապետ Մյուրիել Բոուսերին (որը ներկայացնում է Դեմոկրատական կուսակցությունը) քաղաքից հեռացնել անօթևանների ճամբարները։

US President Donald Trump is going to take a new approach to solving the problem of homelessness, forcibly relocating those living on the streets to large camps and obliging them to undergo treatment for mental disorders and addictions, CBS News reports.
According to it, the Trump administration is looking to move away from the Housing First program, which prioritizes providing permanent housing for people who find themselves homeless. It was introduced nationally in 2004 under the George W. Bush - Jr. administration and expanded under Presidents Barack Obama and Joe Biden.
Now Trump, the network notes, is seeking to eliminate taxpayer-subsidized housing initiatives and is pushing for a punitive approach with fines and potential jail time for the homeless. He assumes that mental health and addiction treatment should be the primary responses to homelessness.
In early March, Trump instructed U.S. Mayor Muriel Bowser (representing the Democratic Party) to remove homeless encampments from the city.