Համաշխարհային բանկի խմբի Գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է 100 միլիոն դոլար արժողությամբ ծրագիր, որի նպատակն է բարելավել դիմակայուն ենթակառուցվածքների հասանելիությունը և բարձրացնել զբոսաշրջության դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Ծրագիրը կստեղծի աշխատատեղեր, կներգրավի մասնավոր ներդրումներ և օգուտներ կբերի առաջնահերթության կարգով ընտրված յոթ համայնքների բնակիչներին և այցելուներին։
Զբոսաշրջության և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագիրը նպատակ ունի հասցեագրել Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում առկա հիմնական սահմանափակումները:
Ակնկալվում է, որ ծրագիրն ամեն տարի կունենա ավելի քան 1 միլիոն շահառու, ներառյալ բնակիչներն ու այցելուները՝ շնորհիվ բարելավված ճանապարհների և քաղաքային ենթակառուցվածքի ընդլայնված հասանելիության, ինչպես նաև ընտրված վայրերում առավել զարգացած զբոսաշրջային փորձառության։
Ծրագիրը կօգնի առավելագույնի հասցնել մայրաքաղաքից դուրս գտնվող զբոսաշրջային գոտիների տնտեսական և աշխատատեղերի ստեղծման ներուժը: Սա հնարավոր կլինի իրականություն դարձնել, խթանելով զբոսաշրջային այնպիսի փորձառություններ, որոնք ավելի կայուն և երկարաժամկետ եկամուտներ են ապահովում, ինչպես նաև զբոսաշրջության արժեշղթայում բիզնեսի և մասնագիտական հմտությունների կատարելագործման միջոցով։
Այս ջանքերը կնպաստեն նաև բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանը և թիրախային շրջաններում տնտեսական ակտիվության բարձրացմանը:
«Բարելավելով ենթակառուցվածքները և խրախուսելով կայուն զբոսաշրջությունը՝ այս ծրագիրը ոչ միայն հիմնական ուղղությունները կդարձնի ավելի գրավիչ, այլև կօգնի ստեղծել աշխատատեղեր և խթանել տեղական տնտեսական աճը», - ասաց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը: «Ծրագիրը համահունչ է Հայաստանի համար առաջիկա հինգ տարիների Համաշխարհային բանկի «Երկրի գործընկերության շրջանակին», որն ուղղված է արտահանման և բիզնեսի մրցունակության բարձրացմանը, մարդկանց կարողությունների և տնտեսությանը մասնակցելու հնարավորությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների ավելի լավ ու երկարաժամկետ կառավարման ապահովմանը»։
Ծրագիրը նաև կուժեղացնի զբոսաշրջության ոլորտում ներգրավված հաստատությունների կարողությունները, կխթանի մասնավոր հատվածի մասնակցությունը և կթանի աղետների նկատմամբ դիմակայունությունը յոթ զբոսաշրջային գոտիներում՝ Արենիում, Դիլիջանում, Դվինում, Գորիսում, Գյումրիում, Ջերմուկում և Եղեգիսում։
Համաշխարհային բանկը հավատարիմ է իր որոշմանը՝ աջակցելու Հայաստանին աղքատության կրճատման և ավելի բարեկեցիկ ու դիմակայուն ապագա ստեղծելու զարգացման ճանապարհին: 1992 թվականին Հայաստանում իր գործունեությունը սկսելուց ի վեր Համաշխարհային բանկը շուրջ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է տրամադրել, այդ թվում մոտ 300 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ընթացիկ ներդրումային պորտֆելը, ներառյալ ներդրումային վարկավորումը, դրամաշնորհների տրամադրումը, վերլուծական աշխատանքն ու տեխնիկական աջակցությունը: Հայաստանն աջակցություն է ստացել Միջազգային զարգացման ընկերակցությունից (ՄԶԸ), որի դոնոր երկիր դարձավ 2023 թվականին, Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից (ՎԶՄԲ) և հավատարմագրային հիմնադրամներից։

The World Bank Group’s Board of Executive Directors on Thursday approved a $100 million project to improve access to resilient infrastructure and strengthen the role of tourism in the economy of Armenia. The project will create job opportunities, attract private investments, and benefit local communities and visitors in seven prioritized areas across the country.
The Tourism and Regional Infrastructure Improvement Project aims to address key constraints in Armenia's tourism sector. Over 1 million residents and visitors annually are expected to benefit from better roads, improved access to urban infrastructure services and enhanced tourism experiences in the project areas.
Through the promotion of tourism practices that provide more durable returns and the improvement of business and professional skills within the tourism value chain, the project will help maximize the economic and job creation potential of tourism regions outside of the capital.
These efforts will also help to improve the quality of life for residents and boost economic activity in the targeted regions.
"By improving infrastructure and encouraging sustainable tourism, this project will not only make key destinations more attractive but will also help create jobs and drive local economic growth," said Carolin Geginat, World Bank Country Manager for Armenia. “The project is aligned with the World Bank’s Country Partnership Framework for Armenia over the next five years, which focuses on increasing exports and business competitiveness, strengthening people’s capacity and opportunity to contribute to the economy, and ensuring better and lasting management practices related to the environment and natural resources.
The project will also strengthen the capacity of the institutions involved in the tourism sector, promote the participation of the private sector, and support actions that promote resilience against disasters in seven tourism areas: Areni, Dilijan, Dvin, Goris, Gyumri, Jermuk, and Yeghegis.
The World Bank is committed to continuing its support to Armenia in its development path for reducing poverty and creating a more prosperous and resilient future. Since 1992, the World Bank has provided around $3 billion, including a current portfolio of around $300 million in investment lending, grants, analytical work, and technical assistance to Armenia from the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD), trust funds, and the International Development Association (IDA), to which Armenia also became a donor in 2023.