Իրանն առաջիկա օրերին կպատասխանի Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու ԱՄՆ առաջարկին, հայտնել է իսլամական հանրապետության Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին։
«Իրանի պատասխանը ԱՄՆ գրավոր առաջարկին գրեթե պատրաստ է եւ կներկայացվի առաջիկա օրերին»,- նրա խոսքերը մեջբերել է իրանական Tasnim գործակալությունը։
Իրանի եւ Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները մայիսի 23-ին Հռոմում անցկացրել են բանակցությունների հինգերորդ փուլը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունները լուծելու համար: Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսաիդին, որը միջնորդ է հանդիսանում կողմերի միջեւ, հայտնել է, որ «որոշակի, բայց ոչ վերջնական առաջընթաց» է գրանցվել:
Հունիսի 1-ին Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը Իրանի իշխանություններին է ուղարկել Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ «մանրամասն եւ ընդունելի առաջարկ»։ Axios պորտալի տվյալներով՝ այն նախատեսում է, որ Իրանը կկարողանա շարունակել ուրանի հարստացումը ցածր մակարդակներով՝ այն ժամանակահատվածում, որն ավելի ուշ կորոշվի: Հունիսի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Իրանը չպետք է հարստացնի ուրանը, հակառակ դեպքում Թեհրանին կսպասվեն հետեւանքներ Վաշինգտոնի կողմից:

Иран предоставит ответ на предложение США по урегулированию ситуации вокруг ядерной программы Тегерана в ближайшие дни. Об этом сообщил представитель Организации по атомной энергии исламской республики Бехруз Камалванди.
«Ответ Ирана на письменное предложение США практически готов и будет передан в ближайшие дни», - приводит его слова иранское агентство Tasnim.
Представители Ирана и США провели 23 мая в Риме пятый раунд переговоров по урегулированию разногласий вокруг иранской ядерной программы. Глава МИД Омана Бадр аль-Бусаиди, который выступает посредником между сторонами, сообщил о достижении «определенного, но не окончательного прогресса».
1 июня пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт заявила, что спецпосланник президента США Стивен Уиткофф направил иранским властям «подробное и приемлемое предложение» по ядерной программе Тегерана. По данным портала Axios, оно предусматривает, что Иран сможет продолжать обогащать уран до низких значений в течение периода, длительность которого будет определена позже. 7 июня президент США Дональд Трамп заявил, что Иран не должен заниматься обогащением урана, иначе Тегеран будут ждать последствия со стороны Вашингтона.