ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը համաշխարհային նախազգուշացում է հրապարակել ԱՄՆ տարածքից դուրս գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիների համար: Հունիսի 22-ին հրապարակված հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունը մեծածավալ խափանումներ է առաջացրել Մերձավոր Արևելքի տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում, այդ թվում՝ Հորդանանի, Լիբանանի և Իրաքի կողմից օդային տարածքի փակման պատճառով:
Այս ֆոնին, աշխարհի տարբեր շրջաններում հակաամերիկյան ցույցերի և բողոքի ցույցերի ռիսկը զգալիորեն աճել է:
Ամերիկայի քաղաքացիներին կոչ է արվում ցուցաբերել ավելի մեծ զգոնություն՝ խուսափել մարդաշատ վայրերից, հետևել տեղական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների և գրանցվել STEP արտակարգ իրավիճակների մասին տեղեկանալու ծրագրին: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում օդային ճանապարհորդություններին. ԱՄՆ Դաշնային ավիացիոն վարչությունը (FAA) արգելք է դրել Իրանի, Իրաքի և Պարսից ծոցի վրայով թռիչքների վրա: Խոշոր ավիաընկերությունները, այդ թվում՝ Emirates-ը և Qatar Airways-ը, արդեն վերաուղղորդում են թռիչքները հակամարտության գոտիների շուրջ:

Государственный департамент США распространил глобальное предупреждение для граждан страны, находящихся за пределами американской территории. В заявлении, опубликованном 22 июня, подчеркивается, что конфликт между Израилем и Ираном спровоцировал масштабные сбои в транспортной инфраструктуре Ближнего Востока, включая закрытие воздушного пространства Иорданией, Ливаном и Ираком.
На этом фоне существенно возрос риск антиамериканских демонстраций и акций протеста в различных регионах мира.
Американским гражданам настоятельно рекомендовано проявлять повышенную бдительность: избегать мест массового скопления людей, отслеживать местные новостные сводки и зарегистрироваться в программе экстренных оповещений STEP. Особое внимание уделено авиаперелетам — Федеральное управление гражданской авиации США (FAA) ввело запрет на полеты над Ираном, Ираком и акваторией Персидского залива. Крупные авиакомпании, включая Emirates и Qatar Airways, уже перенаправляют рейсы в обход зон конфликта.