Մինչ ամերիկյան B-2 ռմբակոծիչները սլանում էին Իրանի վրայով՝ հարվածելով Թեհրանի միջուկային նկրտումների հետ կապված թիրախներին, Արեւելյան Ասիայի քաղաքական գործիչներն ու վերլուծաբաններն արդեն մտածում էին մի կարեւոր հարցի շուրջ. ի՞նչ ուղերձ կհղի սա Հյուսիսային Կորեային, որը շատ ավելի առաջավոր միջուկային զինանոց ունի, քան Իրանը։
Ինչպես նշել է CNN-ը, փորձագետները զգուշացնում են, որ Վաշինգտոնի ռազմական գործողությունները կարող են ամրապնդել Փհենյանի վճռականությունը՝ արագացնել իր զենքի ծրագիրը եւ խորացնել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաեւ ամրապնդել իր առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի համոզմունքը, որ միջուկային զենքը ԱՄՆ ճնշմամբ ռեժիմի փոփոխության վերջնական զսպող միջոցն է։
Չնայած բազմամյա ջանքերին՝ համոզել Հյուսիսային Կորեային հրաժարվելմիջուկային զենքի ծրագրից, Կիմ Չեն Ընի ռեժիմն ունի բազմաթիվ միջուկային զենքեր, ինչպես նաեւ հրթիռներ, որոնք կարող են հասնել Միացյալ Նահանգներ, ինչը նշանակում է, որ Կորեական թերակղզում ցանկացած հնարավոր ռազմական հարված կպարունակի շատ ավելի մեծ ռիսկեր։
«Նախագահ Թրամփի կողմից Իրանի միջուկային օբյեկտներին հասցված հարվածը, անկասկած, ավելի կամրապնդի Հյուսիսային Կորեայի՝ ռեժիմը պահպանելու եւ միջուկային զենք մշակելու երկարատեւ քաղաքականության լեգիտիմությունը»,- ասել է Հարավային Կորեայի Կյոնամ համալսարանի հյուսիսկորեական ուսումնասիրությունների պրոֆեսոր Լիմ Ըլ Չհոլը։
«Հյուսիսային Կորեան ԱՄՆ վերջին ավիահարվածն ընկալում է որպես կանխարգելիչ ռազմական սպառնալիք եւ, հավանաբար, կակտիվացնի իր սեփական կանխարգելիչ հրթիռային եւ միջուկային հարվածների կարողությունները զարգացնելու ջանքերը»,- ասել է Լիմը:
Վերլուծաբանների կարծիքով, այս արագացումը կարող է տեղի ունենալ Ռուսաստանի օգնությամբ՝ երկու երկրների միջեւ զարգացող ռազմական հարաբերությունների շնորհիվ:

As American B-2 bombers streaked over Iran, targeting facilities tied to Tehran’s nuclear ambitions, policymakers, and analysts in East Asia were already grappling with a critical question: What signal does this send to North Korea, a country whose nuclear arsenal is far more advanced than Iran’s?, CNN reports.
Experts warn Washington’s military actions may harden Pyongyang’s resolve to accelerate its weapons program and deepen cooperation with Russia, as well as reinforcing its leader Kim Jong Un’s belief that nuclear arms are the ultimate deterrent against US-enforced regime change.
Despite yearslong efforts to persuade North Korea to abandon its nuclear weapons program, the Kim regime is thought to possess multiple nuclear weapons, as well as missiles that can potentially reach the United States – meaning any potential military strike on the Korean Peninsula would carry vastly higher risks.
“[US] President [Donald] Trump’s strike on Iran’s nuclear facilities will undoubtedly further reinforce the legitimacy of North Korea’s longstanding policy of regime survival and nuclear weapons development,” said Lim Eul-chul, a professor of North Korean studies at South Korea’s Kyungnam University.
“North Korea perceives the recent US airstrike as a preemptive military threat and will likely accelerate efforts to enhance its own capability for preemptive nuclear missile attacks,” said Lim.
That acceleration, analysts caution, could come through Russian assistance, thanks to a blossoming military relationship the two neighbors have struck up.