Հայտնաբերվել է «Կոստա Կոնկորդիայի» նավաբեկության ժամանակ զոհված եւս մեկ մարդու մարմինը: Նրան փրկարարները հայտնաբերել են հունվարի 17-ին ` վաղ առավոտյան, հաղորդում է  Agence France-Presseը:
Այդպիսով, ընդհանուր զոհերի թիվը հասնում է 7-ի, իսկ 28 մարդ համարվում են անհետ կորած: Զոհվածներից 5-ի մարմինները ճանաչվել են:
Մինչ այդ, հետաքննությունը նախնական եզրահանգումներ էր արել, ըստ որոնց` իտալական «Կոստա Կոնկորդիա»  զբոսանավի նավապետ Ֆրանչեսկո Սկետինոն մտադիր չէր եղել նավը կայանել ծանծաղուտում` բախումից հետո:
Ըստ ցամաքային  փրկարարական ծառայության տվյալների` նավը խութին բախվելուց հետո անկառավարելի է դարձել: Շարժիչները չեն գործել, որի հետեւանքով էլ չի հաջողվել շրջադարձ կատարել: Այս տարբերակի օգտին են խոսում նաեւ սեւ արկղում արձանագրված փաստերը: Մի ժամ անց զբոսանավը կանգնել է հենց այն նույն տեղում, որտեղ բախվել է ժայռին, եւ որտեղ էլ գտնվում է մինչեւ այժմ: Այդպիսով, Ջիլյո կղզու ծովածոցին մոտենալը խիստ պատահական է եղել, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Մինչ այժմ անկախ փորձագետները վստահ էին, որ հենց այդ քայլն է փրկություն հանդիսացել վթարի ժամանակ:
Զուգահեռ հետաքննություն է տարվում, թե արդյոք ճիշտ է կազմակերպված եղել տարհանումը: Ըստ ականատեսների վկայության` «լքել նավը» ազդանշանը հնչել է խութին բախվելուց կես ժամ անց, երբ արդեն բոլորն էլ հասկացել են, որ վթար է տեղի ունեցել: Բացի այդ, ափամերձ եւ  ծովածոցային փրկարար ծառայությունները SOS ազդանշանը չեն ստացել:
«Կոստա Կոնկորդիա» շոգենավը  խորտակվել է հունվարի 14-ի գիշերը Ջիլյո կղզու ափերի մոտ: Նավի վրա գտնվել է շուրջ 4200 մարդ:

Найдено тело еще одного погибшего в результате крушения круизного лайнера «Коста Конкордия». Его нашли спасатели рано утром 17 января, сообщает Agence France-Presse.
Таким образом, число найденных жертв достигло семи, 28 человек, по уточненным данным, числятся без вести. Опознаны тела пятерых погибших.
Между тем, следствие сделало предварительные выводы, согласно которым, капитан потерпевшего крушение итальянского круизного лайнера «Коста Конкордиа» Франческо Скеттино не собирался сажать его на мель после получения пробоины.
Согласно проверкам экспертов береговой охраны, после того, как корабль задел риф, и машинное отделение стало заполняться водой, он стал неуправляемым. Отказали моторы, что не позволило совершить маневр. В пользу этой версии свидетельствуют и данные о скорости лайнера, которые сохранились в «черном ящике». Спустя почти час лайнер остановился полностью на том месте, где находится до сих пор, на скалах у берега. Таким образом, подход на близкое расстояние к порту Джильо - чистая случайность, передает ИТАР-ТАСС http://www.itar-tass.com.
До сих пор независимые эксперты считали, что именно этот маневр стал спасительным в момент катастрофы, позволив избежать затопления на глубине корабля с пробоиной длиной в 70 м и многочисленных жертв.
Параллельно ведется следствие в отношении того, насколько правильно была организована эвакуация. По свидетельствам очевидцев, сигнал «покинуть судно» прозвучал спустя почти полтора часа после столкновения с рифом, когда уже многие поняли, что произошла авария. Кроме того, береговые и портовые службы не получали сигнала «СОС» с борта «Коста Конкордиа».
Теплоход «Коста Конкордиа» затонул в ночь на 14 января у берегов острова Джильо. На борту судна находились примерно 4200 человек.