ԱՄՆ-ի հետ առևտրային պատերազմի սպառնալիքը կանխելու նպատակով Եվրամիության տրված խոստումը գրեթե անհնար է իրականացնել։ Ըստ դրա պետք է երեք տարվա ընթացքում 750 միլիարդ դոլարի չափով ամերիկյան էներգակիրներ գնե։ Այսպիսի գնահատական է ներկայացրել Politico թերթը՝ վկայակոչելով փորձագետների։
Ըստ պարբերականի գնահատականի՝ «ԱՄՆ-ից ներկայումս իրականացվող սահմանափակ մատակարարումների, տեխնիկական խոչընդոտների և ներմուծման գործարքների նկատմամբ Բրյուսելի անբավարար լիազորությունները նշանակում են, որ նպատակին հասնելը աներևակայելի դժվար կլինի»։ Kpler հումքային գործակալության ավագ վերլուծաբան Լորա Փեյջի խոսքով՝ համայնքի առաջարկած գումարը «պարզապես ահռելի է և բացարձակապես անիրատեսական»։
Kpler-ի հում նավթի վերլուծության բաժնի ղեկավար Հոմայուն Ֆալաքշահիի տվյալներով՝ ներկայումս ԵՄ-ն իր նավթի և վառելիքի 12%-ը գնում է ԱՄՆ-ից։ Այս թիվը կարող է աճել մինչև 14% առավելագույն շեմը՝ հաշվի առնելով, որ ԵՄ-ի նավթավերամշակման գործարանները կարող են մշակել ամերիկյան նավթի հատուկ խառնուրդի միայն սահմանափակ մասը։ «Սա իսկապես ֆանտաստիկա է»,— արձանագրում է փորձագետը։
Եվրահանձնաժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյան (անանունության պայմանով) հայտարարել է, որ գործարքը կախված կլինի «որոշակի հանգամանքներից», ինչպիսիք են Եվրոպայում բավարար ՀԲԳ-ի (հեղուկացված բնական գազ) ենթակառուցվածքը և «ԱՄՆ կողմից տրանսպորտային հնարավորությունները»։ Սակայն նա պնդել է, որ «թվերը պատահական չեն վերցված, այլ հիմնված են համայնքի կարիքների վերլուծության վրա»։
Ըստ մասնագետներից մեկի՝ ԵՄ-ն՝ որպես գործադիր իշխանության մարմին, կնպաստի ԱՄՆ-ից մատակարարումներին, սակայն ինքը անմիջական դեր չի խաղում էներգակիրների ձեռքբերման գործում. ավելի շուտ այն արտացոլում է այն, ինչ «հիմնված է մասնավոր ընկերությունների մտադրությունների վրա»։ Եվ առայժմ ընկերությունները դրանում տնտեսական հիմնավորում չեն տեսնում։

The European Union (EU) has narrowly avoided a full-blown trade war with President Donald Trump by pledging to buy $750 billion of US oil and natural gas by the end of his term. But achieving that will be almost impossible, according to experts, Politico reports.
According to Politico, “Brussels has provided scant details on how the purchases would work. Yet limited U.S. supplies, technical obstacles, and the EU’s weak powers over import deals mean hitting the goal will be fiendishly difficult, regardless of the specifics.”
The headline figure is “completely unrealistic,” said gas expert Laura Page, a senior analyst at the Kpler commodities firm. “The numbers are just beyond wild.”
The EU spent €375 billion on energy imports last year, including €76 billion from the US, Page said, meaning the bloc would have to essentially triple its American imports over the next three years—in the process shunning other providers, such as Norway, which provides cheaper natural gas via pipeline.
The EU currently buys 12 percent of its oil and fuel from the US, according to Homayoun Falakshahi, head of crude analysis at Kpler. This figure could be raised to a ceiling of 14 percent, given that EU refineries can only handle limited shares of America’s specific blend of oil. “It really is a fantasy,” he said.
A senior Commission official also stated that the deal would be contingent upon specific “circumstances,” such as sufficient LNG infrastructure in Europe and “shipping capacity on the U.S. side.”
But the numbers are not “taken out of thin air,” insisted the official, granted anonymity to speak freely about the deal. “This is based on analysis of what our needs are.”
The Commission official said the target “is not something that the EU as a public authority can guarantee,” but is rather “something which is based on the intentions of private companies.”