Ֆրանսիան մտադիր է Նապոլեոն Բոնապարտի պատվին ժամանցային այգի հիմնել: Ընդ որում,  ֆրանսիական «Նապոլեոնլենդը» նախատեսվում է, որ կդառնա  «Դիսնեյլենդի»
մրցակիցը: Ըստ նախնական հաշվարկների` նրա կառուցման համար կպահանջվի 180 միլիոն եվրո:
Զվարճանքների այգին գտնվելու է Փարիզից ոչ հեռու գտնվող Մոնթրո փոքր քաղաքում, որտեղ 1814 թվականին տեղի է ունեցել Նապոլեոնի բանակի հաղթական մարտը ռուս-ավստրիական բանակի դեմ: Այս մասին հայտնում է բրիտանական Daily Telegraph թերթը:
Այգում կվերստեղծվի 1815 թվականին Վաթեռլոյի մարտի պատկերը, որի ժամանակ դուքս Վելինգտոնը վերջ է տվել Նապոլեոնի իշխանությանը: Եւ, իհարկե, չեն շրջանցի Աուստերլիցի ճակատամարտը, որտեղ հրամանատարը ջախջախել էր ռուս-ավստրիական զորքերը:
Այցելուները նաեւ կարող են մասնակցություն ունենալ ջրային շոուին, որը ներկայացնելու է 1805 թվականի Թրաֆալգարյան մարտի տեսարանը, որի ժամանակ ծովակալ Հորացիո Նելսոնը ջախջախել է միացյալ ֆրանս-իսպանական նավատորմը: Ըստ ֆրանսիական նախկին նախարար եւ պատմության սիրահար Իվ Ժեգոյի, որին էլ պատկանում է  «Նապոլեոնլենդի» կառուցման գաղափարը, «զվարճանքների այգին կատարյալ տեղ կլինի ընտանեկան հանգստի համար»: Նա հայտարարել է, որ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն 2014 թվականին, եւ 3 տարի անց այգին իր դռները կբացի այցելուների առջեւ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:

Франция планирует построить парк развлечений в честь Наполеона Бонапарта. Причем французский «Наполеонленд», призван стать конкурентом «Диснейленда». На его строительство, по предварительным оценкам, потребуется 180 миллионов евро.
Парк развлечений будет расположен недалеко от Парижа в городке Монтро, где в 1814 году состоялось победное сражение армии Наполеона с русско-австрийскими войсками, сообщает британская газета Daily Telegraph.
В парке будет воссоздана битва при Ватерлоо 1815 года, в которой герцог Веллингтон положил конец правлению Наполеона. И, конечно, не обойдется без битвы при Аустерлице, где полководец разгромил русско-австрийские войска.
Посетители также смогут принять участие в водном шоу, реконструирующем события Трафальгарского сражения 1805 года, в котором адмирал Горацио Нельсон разбил объединенный французско-испанский флот.
По словам бывшего французского министра и любителя истории Ива Жего, кому принадлежит идея создания «Наполеонленда», «парк развлечений будет идеальным для семейного отдыха». Он заявил, что строительные работы начнутся в 2014 году, и спустя три года парк откроет двери перед посетителями, сообщает «Интерфакс».