Իլուր-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է պատկերացնում «Զանգեզուրի միջանցքի» խնդրի հանգուցալուծումը, ՀՀ Առաջին նախագահը բավարարվեց հետևյալ հակիրճ պատասխանով.
«Միանգամից նշեմ, որ ես կխուսափեի «Զանգեզուրի միջանցք» բնորոշման գործածումից, քանի որ այն որոշակի մտավախություններ է առաջացնում մեր հասարակության ակտիվ շերտերում: Հետևաբար, կարծում եմ, որ դրա փոխարեն ավելի ճիշտ է օգտագործել «Զանգեզուրի տրանսպորտային հանգույց» բնորոշումը:
Զանգեզուրի տրանսպորտային հանգույցի վերահսկողությունը, բնականաբար, սուվերեն իրավունքի ուժով, պետք է իրականացվի բացառապես Հայաստանի կողմից: Ինչ վերաբերում է շահագրգիռ այլ պետությունների քաղաքական և տնտեսական նպատակադրումներին, ապա Հայաստանն, իմ համոզմամբ, ի վիճակի է, միջազգային իրավունքի պահանջների համաձայն, երաշխավորել նրանց անխափան գործունեությունը:
Այդ հարցում Հայաստանը, կամա, թե ակամա, ակնկալում է իր ռազմավարական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Իրանի ակտիվ համագործակցությունը, հակառակ նրանց միջև առկա ակնհայտ տարաձայնությունների: Մեծ տերությունների միջև հակասությունները, որպես կանոն, ավելի հեշտությամբ են լուծվում, քան փոքր երկրների միջև, ինչը բացատրվում է մեծերի հասունության հանգամանքով: Դրա ապացույցն են, մասնավորապես, Կարիբյան (1962թ.) և Դամանսկի (1969թ.) ճգնաժամերի հաղթահարումը, գերտերությունների մրցակցությանը զուգընթաց ժամանակ առ ժամանակ միմյանց միջև կնքված սպառազինությունների կրճատման համաձայնագրերը, պրոքսի պատերազմների պարագայում իրենց փոխհամաձայնեցված լուծումները և այլն»:

The “Zangezur transport hub” should be overseen solely by Armenia, said First President Levon Ter-Petrosyan.
To Ilur.am’s question about how he sees the resolution of the “Zangezur corridor” issue, Ter-Petrosyan responded as follows: “I would like to note right away that I would avoid using the term ‘Zangezur corridor,’ as it raises certain concerns among the active layers of our [i.e. Armenian] society. Therefore, I believe that it is more correct to use the term ‘Zangezur transport hub’ instead.
Naturally, overseeing of the ‘Zangezur transport hub,’ by virtue of sovereign right, should be exercised solely by Armenia. As for the political and economic objectives of other interested countries, Armenia, in my conviction, is able, in accordance with the requirements of international law, to guarantee their uninterrupted activity.
In this regard, Armenia, whether it likes it or not, expects the active cooperation of its strategic partners—Russia, the USA, and Iran, despite the obvious disagreements between them. Conflicts between great powers, as a rule, are resolved more easily than between small countries, which is explained by the maturity of the great ones. This is evidenced, in particular, by the overcoming of the Caribbean (1962) and Damansky (1969) crises, the arms reduction agreements signed between the superpowers from time to time simultaneously with their competition, their mutually agreed solutions in the event of proxy wars, etc.”