«Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ն ներկայացրեց ArcaQR համակարգը՝ վճարումներ QR-ով, որոնք կատարվում են մեկ սքանով՝ անմիջապես բանկային հաշվից։
Սեպտեմբերի 30-ին պաշտոնապես մեկնարկեց ArcaQR-ը` դարձնելով ամենօրյա վճարումները պարզ ու հարմար բոլորի համար։
Արդշինբանկը ևս միացել է ArcaQR համակարգի նախագծի մեկնարկին։
«Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Վարդան Խաչատրյանը նշել է
«ArcaQR-ը մեր հերթական քայլն է՝ զարգացնելու անկանխիկ վճարումների մշակույթը Հայաստանում։ Մենք համոզված ենք, որ QR վճարումները կդառնան առօրյայի մի մասը՝ առաջարկելով սպառողներին հարմարավետություն, բիզնեսներին պարզ ու մատչելի վճարումների հնարավորություն, իսկ գործընկեր բանկերին՝ մոբայլ հավելվածի օգտագործման հաճախականության ավելացում»։
«ArcaQR համակարգի ստեղծումը նշանակալից քայլ է՝ ապհովելու վճարային ենթակառուցվածքների անընդհատությունը, անվտանգությունը և անխափան աշխատանքը: Արդշինբանկը շատ է կարևորում ArcaQR hամակարգի մեկնարկը և ուրախ է հանդես գալ որպես  համարկարգի մասնակից՝ առաջարկելով այլընտրանքային և անվտանգ վճարային լուծումներ՝ անկանխիկ վճարումների մշակույթը խթանելու, հաճախորդների ամենօրյա բանկային կարիքները բավարարելու, նրանց փորձառության և սպասարկման որակը բարձրացնելու համար», - նշեց Արդշինբանկ ՓԲԸ վարչության անդամ, ՓՄՁ բիզնեսի տնօրեն Միհրան Մուրադյանը:
Արդշինբանկի մասին
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի շուրջ 570.000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 2300-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 72 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։
Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։ Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է:

On September 30, ArcaQR was officially launched, making everyday payments simple and convenient for everyone.
Ardshinbank has also joined the launch of the ArcaQR system project.
Vardan Khachatryan, Executive Director of “Armenia Card” CJSC, stated:
“ArcaQR is our next step in promoting a cashless payment culture in Armenia. We are confident that QR payments will become part of everyday life, offering convenience to consumers, simple and affordable payment solutions to businesses, and increased mobile app usage for our partner banks.”
“The creation of the ArcaQR system is a significant step in ensuring the continuity, security, and seamless operation of payment infrastructures. Ardshinbank highly values the launch of the ArcaQR system and is pleased to participate, offering alternative and secure payment solutions to promote a cashless payment culture, meet customers’ daily banking needs, and enhance their experience and service quality,” said Mihran Muradyan, Member of the Board and Director of SME Business at Ardshinbank CJSC.
Ardshinbank is the leading bank in Armenia. It provides a wide range of universal banking services, providing solutions in the areas of retail, corporate, investment, as well as private banking and asset management. Ardshinbank serves approximately 570000 customers through a dedicated team of over 2300 employees. The bank operates a powerful multi-channel service delivery and sales platform with 72 branches, comprehensive mobile and online banking systems.
The bank has the widest branch network in the country, as well as a representative office in Paris. Ardshinbank is the only company in Armenia holding ratings awarded by three leading rating agencies: Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody's (Ba3 (Stable)) and Fitch (BB- (Stable)), all on the level of the sovereign.