Ջուլիան Ասանժը խնդրել է Իսպանիային 20 տարվա ազատազրկման դատապարտել Wikileaks-ի հիմնադրին հօգուտ ԱՄՆ-ի լրտեսած անվտանգության ընկերության ղեկավարին, հաղորդել է AFP-ն։
Ասանժի փաստաբանները շաբաթ օրը AFP-ի հրապարակած հայտարարության մեջ առաջարկել են ազատազրկման դատապարտել Դեւիդ Մորալեսին, որը մեղադրվում է գաղտնի տեղեկատվության արտահոսքի, կաշառակերության, փողերի լվացման եւ անօրինական զենք պահելու մեջ։
Ասանժը ազատ է արձակվել բրիտանական խիստ ռեժիմի բանտից անցյալ տարվա հունիսին՝ ԱՄՆ կառավարության հետ մեղքի ընդունման համաձայնագրի կնքումից հետո՝ կապված Wikileaks-ի կողմից հույժ գաղտնի ռազմական եւ դիվանագիտական տեղեկատվության հրապարակման հետ։ Նա հինգ տարի անցկացրել է բանտում՝ պայքարելով Մեծ Բրիտանիայից արտահանձնման դեմ, եւս յոթ տարի՝ թաքնվել Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը, որտեղ նա քաղաքական ապաստան է խնդրել։
2015-2018թթ․ իսպանական «Undercover Global» ընկերությունն ապահովել է դեսպանատան անվտանգությունը: Այն պատկանում է Մորալեսին, որը նախկին զինվորական է եւ սպասում է դատավարության Իսպանիայում: Ասանժի պաշտպանությունը պնդում է, որ 2016թ․ Մորալեսը եւ ԱՄՆ իշխանությունները կապ են հաստատել Ասանժի մասին տեղեկատվության փոխանցման վերաբերյալ։
Իսպանական դատարանը եզրակացրել է, որ Մորալեսը, ենթադրաբար, լրտեսել է Ասանժին եւ փոխանցել «անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված տեղեկատվություն» նրա եւ այլ անձանց, այդ թվում՝ մի քանի լատինաամերիկյան նախագահների մասին, որոնց հետ նա կապ է պահպանել: Դատավորը նշել է, որ 2017թ․ Մորալեսը տեղադրել է նոր տեսախցիկներ, որոնք, ի տարբերություն նախորդների, ձայնագրել են ակտիվիստի գաղտնի զրույցներն իր պաշտպանական թիմի, ընտանիքի անդամների եւ հասարակական գործիչների հետ: Դատավորի խոսքով՝ Մորալեսը հրահանգել է տեխնիկական մասնագետներին ակտիվացնել ուղիղ հեռարձակման համակարգը, մինչ նրանք տեղադրում էին տեսախցիկները:
«Նա մտադիր էր երկու հոսքային ալիք բացել օնլայն-հասանելիության համար, մեկը՝ պաշտոնապես Էկվադորի, մյուսը՝ «Միացյալ Նահանգների բարեկամների» համար, որոնք փորձում էին հասնել Ասանժի արտահանձնմանը»,- հայտարարել է դատարանը։

Джулиан Ассанж попросил Испанию приговорить к 20 годам тюремного заключения главу охранной фирмы, который шпионил за основателем Wikileaks в пользу Соединенных Штатов, сообщает AFP.
Адвокаты Ассанжа предложили тюремный срок для Дэвида Моралеса, обвиняемого в раскрытии секретов, взяточничестве, отмывании денег и незаконном хранении оружия, в заявлении, опубликованном AFP в субботу.
Ассанж был освобожден из британской тюрьмы строгого режима в июне прошлого года после сделки о признании вины с правительством США в связи с публикацией Wikileaks сверхсекретной военной и дипломатической информации. Он провел пять лет за решеткой, борясь с экстрадицией из Великобритании, и еще семь скрывался в посольстве Эквадора в Лондоне, где попросил политического убежища.
В период с 2015 по 2018 год испанская компания Undercover Global обеспечивала безопасность посольства. Он принадлежит Моралесу, бывшему военному офицеру, который ожидает суда в Испании. Защита Ассанжа утверждает, что в 2016 году Моралес и власти США установили контакт относительно передачи информации об Ассанже.
Испанский суд пришел к выводу, что Моралес якобы шпионил за Ассанжем и передавал «незаконно полученную информацию»о нем и других личностях, включая нескольких латиноамериканских президентов, с которыми он поддерживал контакты. Судья сказал, что в 2017 году Моралес установил новые камеры видеонаблюдения, которые, в отличие от предыдущих, записывали конфиденциальные разговоры активиста со своей командой защиты, членами его семьи и общественными деятелями. По словам судьи, Моралес велел техническим специалистам включить систему потоковой передачи в режиме реального времени, пока они устанавливали камеры.
«Он намеревался открыть два потоковых канала для онлайн-доступа, один официальный для Эквадора, а другой для «друзей Соединенных Штатов», которые добивались экстрадиции Ассанжа», - заявил суд.