Վենեսուելայի իշխանությունները հրամայել են ռազմածովային ուժեր տեղակայել՝ ազգային նավահանգիստներից դուրս եկող նավթամթերք տեղափոխող նավերին ուղեկցելու համար, հաղորդում է New York Times-ը։
Հրապարակումը հաղորդում է, որ այս որոշումը կայացվել է ԱՄՆ նախագահի կողմից վենեսուելական բեռնափոխադրումների հնարավոր արգելափակման մասին հայտարարություններից հետո։
Լրագրողների տվյալներով՝ դեկտեմբերի 17-ի գիշերը մի քանի բեռնատար նավեր Վենեսուելայի ափերից դուրս են եկել ռազմածովային նավերի պաշտպանության ներքո։
Նավերի վրա հիմնականում ասիական երկրներ են նախատեսված միզանյութի, նավթային կոքսի և այլ նավթամթերքի բեռներ։
ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյան հաստատել է, որ Վաշինգտոնը տեղեկացված է Կարակասի գործողությունների մասին և վերլուծում է հնարավոր հետագա պատասխան միջոցառումները։
Վենեսուելայի պետական նավթային ընկերությունը՝ PDVSA-ն, իր հերթին հայտարարել է, որ իր գործողություններին կապված նավերը շարունակում են նավարկել «լիակատար անվտանգության մեջ»՝ ունենալով անհրաժեշտ տեխնիկական աջակցություն և գործառնական երաշխիքներ՝ նավարկության ազատության իրենց օրինական իրավունքն իրականացնելու համար։
Վենեսուելայի կառավարությունը կտրուկ քննադատել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները՝ դրանք անվանելով անպատասխանատու և հակամարտության սրման լուրջ վտանգ ստեղծող։ Կարակասը նաև մեղադրեց Միացյալ Նահանգներին միջազգային իրավունքը խախտելու մեջ և ընդգծեց, որ երկիրը կշարունակի պաշտպանել իր ազատ առևտրի, նավարկության, ինքնիշխանության և ազգային անկախության իրավունքները։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 16-ին հայտարարեց, որ հրամայել է լիակատար շրջափակել բոլոր պատժամիջոցների տակ գտնվող նավթատարները, որոնք ուղևորվում են Վենեսուելայի ջրային տարածքներ կամ դուրս են գալիս դրանցից։ Նա նշեց, որ սա կշարունակվի մինչև Վենեսուելան Միացյալ Նահանգներին վերադարձնի «բոլոր նավթը, հողերը և այլ ակտիվները, որոնք նրանք նախկինում գողացել են մեզանից»։
ԱՄՆ նախագահը նաև հայտարարեց, որ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ռեժիմը հայտարարվել է «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն»։

Власти Венесуэлы распорядились привлечь военно-морские силы для сопровождения судов с нефтепродуктами, выходящих из национальных портов, сообщает New York Times.
Издание сообщает, что такое решение было принято после заявлений президента США о возможном блокировании венесуэльских поставок.
По данным журналистов, в ночь на 17 декабря несколько грузовых судов покинули побережье Венесуэлы под охраной военных кораблей.
На борту находятся партии карбамида, нефтяного кокса и других продуктов нефтяной отрасли, которые направляются преимущественно в страны Азии.
Один из представителей американской администрации подтвердил, что Вашингтон проинформирован о действиях Каракаса и анализирует возможные варианты дальнейших ответных шагов.
Государственная нефтяная компания Венесуэлы PDVSA со своей стороны заявила, что суда, связанные с ее операциями, продолжают движение «в полной безопасности», имея необходимую техническую поддержку и операционные гарантии для осуществления законного права на свободу судоходства.
Правительство Венесуэлы резко раскритиковало заявления Дональда Трампа, назвав их безответственными и представляющими серьезную угрозу эскалации конфликта. Каракас также обвинил США в нарушении норм международного права и подчеркнул, что страна и в дальнейшем будет защищать свои права на свободную торговлю, навигацию, суверенитет и национальную независимость.
Напомним, президент США Дональд Трамп заявил 16 декабря, что отдает приказ о полной блокаде для всех подсанкционных нефтяных танкеров, которые направляются в Венесуэлу или выходят из ее вод. По его словам, это будет продолжаться до тех пор, пока Венесуэла не вернет США «всю нефть, землю и другие активы, которые они ранее у нас украли».
Также президент США заявил, что режим президента Венесуэлы Николаса Мадуро объявлен «иностранной террористической организацией».