Կանադան, Ֆրանսիայի օրինակին հետևելով, հյուպատոսություն է բացում Գրենլանդիայում՝ կղզու նկատմամբ Թրամփի հավակնությունների ֆոնին, հայտնում է BBC-ն։
Կանադական և ֆրանսիական դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը Գրենլանդիայի համար պատմական իրադարձություն է՝ միջազգային համագործակցության զգալի ընդլայնում։ Մինչ այս Գրենլանդիայի տարածքում գործել են միայն Իսլանդիայի և ԱՄՆ-ի հյուպատոսությունները։
Սա նաև ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների կողմից աջակցության վկայություն է՝ Գրենլանդիային տիրելու անհրաժեշտության մասին Թրամփի բազմաթիվ հայտարարություններից հետո, որոնք նա հիմնավորել է ԱՄՆ ազգային անվտանգության նկատառումներով։
ԱՄՆ նախագահը հետագայում հրաժարվել է այդ խոսքերից՝ հայտարարելով, որ Դանիայի, եվրոպական դաշնակիցների և Կանադայի հետ բանակցություններից հետո դիտարկում է գործարք կնքելու հնարավորությունը։

Канада вслед за Францией открывает в Гренландии консульство на фоне притязаний Трампа на этот остров, сообщает BBC.
Открытие канадской и французской дипмиссий является для Гренландии историческим событием — значительным расширением международного сотрудничества. До этого на территории Гренландии были только консульства Исландии и США.
Это также свидетельство поддержки со стороны союзников по НАТО — после неоднократных высказываний Трампа о том, что США должны «владеть» Гренландией по соображениям национальной безопасности.
Президент США впоследствии отказался от этих слов, заявив, что после переговоров с Данией, европейскими союзниками и Канадой рассматривает возможность заключения сделки.