Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի խորհրդական և երկրի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին երեքշաբթի օրը կայցելի Օման՝ այնտեղ կայացած անուղղակի ամերիկա-իրանական բանակցություններից հետո, հայտնել է Tasnim գործակալությունը։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի և Իրանի դիվանագետները կապեր են հաստատել Օմանի միջնորդությամբ Պարսից ծոցի այս արաբական երկրում՝ փորձելով վերսկսել դիվանագիտական երկխոսությունը Իրանի ափերի մոտ ԱՄՆ ռազմածովային ներկայության ուժեղացման և հարձակման դեպքում կոշտ պատասխան տալու մասին Թեհրանի հայտարարությունների ֆոնին։
«Այս ուղևորության ընթացքում (Լարիջանին) կհանդիպի Օմանի Սուլթանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և կքննարկի վերջին տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումները, ինչպես նաև տարբեր մակարդակներում երկկողմ համագործակցությունը»,- մեջբերում է գործակալությունը աղբյուրի խոսքերը։
Հաջորդ փուլի անցկացման ամսաթիվն ու վայրը դեռևս չեն հայտարարվել:
Անցյալ տարի Իրանը և ԱՄՆ-ն անցկացրել են բանակցությունների հինգ փուլ՝ ուղղված իրանական միջուկային ծրագրի սահմանափակմանը, սակայն գործընթացը հայտնվել է փակուղում՝ հիմնականում Իրանի տարածքում ուրանի հարստացման հարցի շուրջ առկա տարաձայնությունների պատճառով:
Հունիսին ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել իրանական միջուկային օբյեկտներին՝ որպես իսրայելական 12-օրյա ռմբակոծությունների արշավի եզրափակում: Դրանից հետո Թեհրանը հայտարարել է ուրանի հարստացման գործունեության կասեցման մասին, որը Վաշինգտոնը դիտարկում է որպես միջուկային զենքի ստեղծման հնարավոր ուղի: Իրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում:

Али Лариджани, советник верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи и секретарь Совета национальной безопасности страны, во вторник посетит Оман после прошедших там непрямых американо-иранских переговоров, сообщило агентство Tasnim.
На прошлой неделе дипломаты США и Ирана вели контакты при посредничестве Омана в этой арабской стране Персидского залива, пытаясь возобновить дипломатический диалог на фоне наращивания военно-морского присутствия США у берегов Ирана и заявлений Тегерана о жёстком ответе в случае нападения.
«В ходе этой поездки (Лариджани) встретится с высокопоставленными официальными лицами Султаната Оман и обсудит последние региональные и международные события, а также двустороннее сотрудничество на различных уровнях», — приводит агентство слова источника.
Дата и место следующего раунда переговоров пока не объявлены.
В прошлом году Иран и США провели пять раундов переговоров по ограничению иранской ядерной программы, однако процесс зашёл в тупик главным образом из-за разногласий по вопросу обогащения урана на территории Ирана.
В июне США нанесли удары по иранским ядерным объектам в завершение 12-дневной израильской бомбардировочной кампании. После этого Тегеран заявил о приостановке деятельности по обогащению урана, которую Вашингтон рассматривает как возможный путь к созданию ядерного оружия. Иран утверждает, что его ядерная программа носит исключительно мирный характер.