Ճապոնիայի կառավարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Իրանին չի կարելի թույլ տալ միջուկային զենք ստեղծել՝ հավելելով, որ Տոկիոն հետևողականորեն աջակցում է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև երկխոսությանը՝ որպես առկա խնդիրների կարգավորման կարևոր քայլ, հայտնում է AP-ն։
«Իրանը պետք է դադարեցնի միջուկային զենքի մշակումը և տարածաշրջանն ապակայունացնող այլ գործողությունները»,- հայտարարել է Նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարան՝ միևնույն ժամանակ հստակ աջակցություն չհայտնելով Իրանին հասցված ԱՄՆ հարվածին։
Կիհարան նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ու կայունության պահպանումը և Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի պահպանումը կարևոր նշանակություն ունեն Ճապոնիայի համար։ Ըստ նրա՝ Տոկիոն կշարունակի դիվանագիտական ջանքերը՝ համագործակցելով միջազգային հանրության հետ իրավիճակի դեէսկալացիայի նպատակով։
Պաշտպանության նախարար Սինձիրո Կոիձումին էլ հայտարարել է, որ Ճապոնիան պատրաստվում է զինվորականներ ուղարկել Իրանում մնացած շուրջ 200 քաղաքացիների տարհանման համար՝ առանց հավելյալ մանրամասների։

Iran must not be allowed to develop nuclear weapons, a Japanese government spokesperson said, adding that Tokyo consistently supports dialogue between Washington and Tehran as an important step toward resolving existing issues, Associated Press reports.
“Iran must halt its development of nuclear weapons and other actions that destabilize the region,” Chief Cabinet Secretary Minoru Kihara said, without explicitly endorsing the U.S. strikes on Iran.
Kihara noted that maintaining peace and stability in the Middle East and upholding the Nuclear Non-Proliferation Treaty are of great importance to Japan, and that Tokyo will continue diplomatic efforts in cooperation with the international community to de-escalate the situation.
Separately, Defense Minister Shinjirō Koizumi said Japan is preparing to dispatch military personnel to evacuate approximately 200 Japanese nationals remaining in Iran, without providing further details.