Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում ԱՄՆ դեսպանատունը փակվում է մինչև հետագա ծանուցում՝ «տարածաշրջանային լարվածության պատճառով», հաղորդում է NBC News-ը՝ հղում անելով դեսպանատան սոցիալական ցանցերում արված հայտարարությանը։
Հյուպատոսական հանդիպումները չեղարկվել են։ Դեսպանատունը կհայտարարի, թե երբ կվերսկսի բնականոն գործունեությունը։ Ըստ Պետքարտուղարության 2022 թվականի զեկույցի՝ Լիբանանում բնակվում է մոտ 86 հազար ամերիկացի։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն փակել էր իր դեսպանատունը Քուվեյթում։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ին ռազմական գործողություն սկսեցին Իրանի դեմ։ Հարվածներն ուղղված էին Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանին և երկրի խոշորագույն քաղաքներին։ Հարվածներից անմիջապես հետո Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարեց լայնածավալ պատասխան գործողության մասին։ Ըստ տեղեկությունների՝ Իրանը հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր է արձակել Իսրայելի և Բահրեյնի, Հորդանանի, Կատարի, Քուվեյթի, ԱՄԷ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ամերիկյան ռազմաբազաների վրա։
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակման հետևանքով սպանվել են նաև Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Սեյեդ Խամենեին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։

The US Embassy in Beirut, Lebanon is closing until further notice "due to ongoing regional tensions," NBC News reports, citing a statement from the diplomatic mission on social media. Regular and emergency consular appointments have been cancelled. The embassy will announce when it resumes normal operations. According to a 2022 State Department report, approximately 86,000 Americans live in Lebanon.
The US previously closed its embassy in Kuwait.
The US and Israel have been striking Iranian territory since February 28, causing destruction and casualties. In response, Iran has been launching missile strikes against Israel and US military bases in the region. Supreme Leader of Iran Ayatollah Ali Seyyed Khamenei and other senior officials were also killed in the Israeli-American strikes.
On March 2, Hezbollah joined the war against Israel. Israel announced the launch of an offensive operation against the movement.