Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում ԱՄՆ դեսպանատունը փակվում է մինչև հետագա ծանուցում՝ «տարածաշրջանային լարվածության պատճառով», հաղորդում է NBC News-ը՝ հղում անելով դեսպանատան սոցիալական ցանցերում արված հայտարարությանը։
Հյուպատոսական հանդիպումները չեղարկվել են։ Դեսպանատունը կհայտարարի, թե երբ կվերսկսի բնականոն գործունեությունը։ Ըստ Պետքարտուղարության 2022 թվականի զեկույցի՝ Լիբանանում բնակվում է մոտ 86 հազար ամերիկացի։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն փակել էր իր դեսպանատունը Քուվեյթում։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ին ռազմական գործողություն սկսեցին Իրանի դեմ։ Հարվածներն ուղղված էին Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանին և երկրի խոշորագույն քաղաքներին։ Հարվածներից անմիջապես հետո Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարեց լայնածավալ պատասխան գործողության մասին։ Ըստ տեղեկությունների՝ Իրանը հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր է արձակել Իսրայելի և Բահրեյնի, Հորդանանի, Կատարի, Քուվեյթի, ԱՄԷ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ամերիկյան ռազմաբազաների վրա։
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակման հետևանքով սպանվել են նաև Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Սեյեդ Խամենեին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։

Посольство США в столице Ливана Бейруте закрывается до дальнейшего уведомления «в связи с сохраняющейся региональной напряженностью», сообщает NBC News со ссылкой на заявление диппредставительства в соцсетях.
Регулярные и экстренные консульские встречи отменены. Посольство сообщит, когда оно вернется к нормальной работе. Согласно отчету Госдепартамента за 2022 год, в Ливане проживает около 86 000 американцев.
Ранее США закрыли посольство в Кувейте.
Напомним, что США и Израиль с 28 февраля начали военную операцию против Ирана. Под удары попали столица ИРИ - Тегеран и крупнейшие города страны. Сразу после ударов Корпус стражей исламской революции заявил о масштабной ответной операции. Сообщалось о пусках ракет и беспилотников со стороны Ирана по Израилю и военным базам США в Бахрейне, Иордании, Катаре, Кувейте, ОАЭ и Саудовской Аравии.
В ходе атаки Израиля и США был убит также Верховный лидер Ирана аятолла Али Сейед Хаменеи и другие высокопоставленные лица страны.
2 марта в войну против Израиля вступило и движение «Хезболла». Израиль сообщил о начале наступательной операции против движения.