Իսրայելի իշխանությունների պնդումները, թե Իրանը միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներով հարվածներ է հասցրել Դիեգո Գարսիա կղզում գտնվող ամերիկա-բրիտանական բազային, չի կարող հաստատել նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։ Սա «օտար դրոշի ներքո» իրականացվող գործողության մասին հերթական պատմությունն է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային:
«Այն փաստը, որ նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, ով վատահամբավ հայտնի է դաշինքի անդամների վրա ճնշում գործադրելով՝ ԱՄՆ-ին հաճոյանալու և Իրանի դեմ նրանց անօրինական պատերազմին աջակցելու համար, հրաժարվում է հավանություն տալ Իսրայելի վերջին ապատեղեկատվությանը․ աշխարհը վերջնականապես հոգնել է «օտար դրոշի ներքո» գործողությունների մասին այս ծանծաղ և իրենց վարկաբեկած պատմություններից», - գրել է նա X-ում՝ հղում անելով Ռյուտեի խոսքերին այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ն չի կարող հաստատել Իսրայելի իշխանությունների հայտարարությունը, թե Իրանը միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներով հարվածել է Հնդկական օվկիանոսի Դիեգո Գարսիա կղզուն, որտեղ տեղակայված է ամերիկա-բրիտանական համատեղ ռազմաբազան:
Դաշինքի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ Իսրայելի պնդումը, թե Իրանը միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ ունի, լրացուցիչ ստուգման կարիք ունի:

Even NATO Secretary General Mark Rutte cannot confirm Israeli authorities' claims about Iran striking the American-British base on Diego Garcia island with intercontinental ballistic missiles — this is another false flag operation story. This was stated by Iranian Foreign Ministry spokesman Esmail Baghaei.
"The fact that even the NATO Secretary General, who is notorious for pressuring alliance members to appease the US and support their illegal war against Iran, refuses to endorse Israel's latest disinformation, speaks volumes: the world has finally grown tired of these worn-out and discredited false flag operation stories," he wrote on X, referencing Rutte's statement that NATO cannot confirm the Israeli authorities' claim that Iran struck Diego Garcia island in the Indian Ocean — home to a joint American-British military base — with intercontinental ballistic missiles.
According to the alliance's Secretary General, Israel's claim that Iran possesses intercontinental ballistic missiles requires further verification.