Ռուսաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Աբաս Արաղչին հեռախոսով քննարկել են Իրանի շուրջ ստեղծված հակամարտության իրավիճակը, հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
Արաղչին շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ ղեկավարությանը «ծանրակշիռ դիվանագիտական և այլ աջակցության», այդ թվում՝ մարդասիրական օգնության մատակարարման համար: Լավրովն իր հերթին ընդգծել է Իրանի միջուկային օբյեկտներին, այդ թվում՝ Բուշերի ատոմակայանին հասցվող հարվածների կատարյալ անթույլատրելիությունը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողություններն անընդունելի ռիսկեր են ստեղծում ատոմակայանի ռուսաստանցի անձնակազմի համար:
Նախարարությունից հայտնել են, որ Մոսկվան և Թեհրանը մտահոգված են, որ Իրանի շուրջ հրահրված հակամարտությունը կարող է տարածվել դեպի Կասպից ծովի ջրային տարածք։

Russian and Iranian Foreign Ministers Sergei Lavrov and Abbas Araghchi discussed the situation surrounding the conflict Iran by telephone, the Russian Foreign Ministry reported.
Araghchi thanked Russian leadership for "substantial diplomatic and other support," including the delivery of humanitarian aid. Lavrov also stressed the categorical unacceptability of strikes on Iranian nuclear facilities, including the Bushehr nuclear power plant.
The Russian Foreign Minister noted that the actions of the US and Israel are creating unacceptable risks for Russian personnel at the nuclear power plant.
The ministry reported that Moscow and Tehran are concerned about the dangerous spread of the provoked conflict around Iran to the Caspian Sea area.