Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ կայանալիք Նախարարների կաբինետի նիստի օրակարգում կընդգրկվեն Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման և դրա հետևանքների, ինչպես նաև Հորմուզի նեղուցում և համաշխարհային էներգետիկ շուկաներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ հարցեր։ Hurriyet-ը հայտնում է, որ նիստը տեղի կունենա մարտի 24-ին՝ Բեշթեփեի համալիրում։
Նիստում կգնահատվեն Իրանի կողմից իրականացված հրթիռակոծությունների հետ կապված ձեռնարկված միջոցառումները, որոնք հետ են մղվել Թուրքիայի օդային տարածքում։ Սպասվում է, որ կքննարկվեն ներկայիս պաշտպանական ենթակառուցվածքները և լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։
Թուրքիայի նախարարների կաբինետը կքննարկի Հորմուզի նեղուցում տիրող իրավիճակը և համաշխարհային էներգամատակարարումների համար դրա հնարավոր փակման հետևանքները։ Կքննարկվեն լրացուցիչ քայլեր՝ ներքին շուկան նավթի համաշխարհային գների աճից պաշտպանելու և գնային կայունությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Կաբինետի անդամներին նաև տեղեկատվություն կներկայացվի պատերազմի դադարեցման ուղղությամբ Թուրքիայի դիվանագիտական ջանքերի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, կզեկուցվի Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի գործունեության մասին, ով շրջայց է կատարել Պարսից ծոցի երկրներում՝ այցելելով Սաուդյան Արաբիա, Կատար և ԱՄԷ, ինչպես նաև հեռախոսազրույցներ է ունեցել իր իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիի և այլ միջազգային գործընկերների հետ։

The agenda of Turkey's Cabinet of Ministers meeting, chaired by President Recep Tayyip Erdogan, will include questions of Middle East escalation and its consequences for the country, as well as the situation in the Strait of Hormuz and global energy markets. Hurriyet reports that the meeting will take place on March 24 at the Bestepe complex.
The meeting will assess measures taken in connection with Iranian missile strikes that were intercepted in Turkish airspace. Discussion is expected on the current defense infrastructure and the need for additional measures.
Turkey's Cabinet will review the situation in the Strait of Hormuz and the possible consequences of its closure for global energy supplies. Additional steps to protect the domestic market from rising global oil prices and ensure price stability will be discussed.
Cabinet members will also be briefed on Turkey's diplomatic efforts to end the war. In particular, a report will be presented on the activities of Turkish Foreign Minister Hakan Fidan, who conducted a tour of Gulf states, visiting Saudi Arabia, Qatar and the UAE, as well as holding telephone talks with his Iranian counterpart Abbas Araghchi and other international partners.