Երեկ երեկոյան Թեհրանը միջնորդների միջոցով պաշտոնապես պատասխանել է ԱՄՆ-ի ներկայացրած 15 կետից բաղկացած առաջարկին և այժմ սպասում է արձագանքի։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրին։
Ըստ աղբյուրի՝ Իրանն իր պատասխանում հայտարարել է, որ թշնամական ագրեսիվ և ահաբեկչական գործողությունները պետք է դադարեցվեն, և պետք է ստեղծվեն օբյեկտիվ պայմաններ՝ պատերազմի կրկնությունը բացառելու համար։ Բացի այդ, պետք է երաշխավորվեն և հստակ սահմանվեն փոխհատուցումն ու ռազմական վնասների վերականգնումը։ Պահանջվում է նաև դադարեցնել բոլոր ճակատներում մղվող պատերազմները՝ ներառյալ պայքարումը մասնակցող տարածաշրջանային դիմադրության խմբերի բոլոր հարձակումները։
Թեհրանում ընդգծել են, որ Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ ինքնիշխանությունը՝ Իրանի բնական ու օրինական իրավունքն է և այդպիսին էլ կմնա, իսկ մյուս կողմի պարտավորությունների կատարումը պետք է լինի երաշխավորված ու ճանաչված։ Իրանի այս պայմանները տարբերվում են այն պահանջներից, որոնք ներկայացվել էին հակառակ կողմին Ժնևի բանակցությունների երկրորդ փուլում (Էսֆանդ ամսին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումից մի քանի օր առաջ)։
«Իրանի համար պարզ է, որ բանակցությունների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հայտարարությունը լոկ «երրորդ խաբկանքի» նախագիծ է, և ամերիկացիները բանակցությունների մասին հայտարարությունների քողի տակ հետապնդում են մի քանի նպատակ. նախ՝ խաբել աշխարհին՝ ստեղծելով խաղաղության ձգտելու և պատերազմը դադարեցնելու պատրանք, երկրորդ՝ պահպանել նավթի համաշխարհային ցածր գները, և երրորդ՝ ժամանակ շահել Իրանի հարավում ցամաքային ներխուժման միջոցով նոր ագրեսիվ գործողություններ նախապատրաստելու համար։
Եթե մինչև 12-օրյա պատերազմն Իրանը կասկածներ ուներ բանակցությունների ելքի և համաձայնագրերի նկատմամբ ԱՄՆ-ի հավատարմության հարցում, ապա 12-օրյա պատերազմից հետո Իրանի մոտ լուրջ կասկածներ են առաջացել ԱՄՆ-ի կողմից ցանկացած պահին բանակցելու իրական պատրաստակամության վերաբերյալ։ Ամերիկացիները պատերազմ սկսեցին հենց բանակցությունների ժամանակ՝ ինչպես 12-օրյա պատերազմի, այնպես էլ Ռամադանի ընթացքում, և այս անգամ բանակցությունների կեղծ պատրվակով ամերիկացիները փորձում են հող նախապատրաստել նոր հանցագործության համար»,— իրազեկ աղբյուրի խոսքերն է մեջբերում իրանական լրատվամիջոցը։

Iran’s response to the 15-point proposal put forward by the United States was officially sent last night through intermediaries, and Tehran is now awaiting a reply from the other side, Tasnim reports, citing an informed source.
According to the source, Iran stated in its response that hostile acts of aggression and terrorism must cease, objective conditions must be created to ensure the war does not recur, compensation and war damages must be guaranteed and clearly defined, and a ceasefire must apply across all fronts, including all resistance groups involved in the conflict throughout the region.
Tehran also stressed that sovereignty over the Strait of Hormuz is Iran’s natural and legitimate right and will remain so, and that the other side’s commitments must be guaranteed and recognized. These conditions differ from those presented during the second round of talks in Geneva, held a few days before the US and Israeli strikes in Esfand.
“Iran clearly understands that the US statements about negotiations are merely a ‘third deception’ project, with several objectives: first, to mislead the world by creating the appearance of seeking peace and ending the war; second, to keep global oil prices low; and third, to buy time to prepare for new aggressive actions in southern Iran through a ground invasion.
If before the 12-day war Iran had doubts about the outcome of negotiations and US commitment to agreements, after the 12-day war it now has serious doubts about the genuine readiness of the United States for negotiations at any time. The Americans launched war during negotiations both during the 12-day war and during Ramadan, and now, under the false pretext of negotiations, they are trying to prepare the ground for another crime,” the source was quoted as saying.