Գերմանիան և Չինաստանը ցանկանում են վերականգնել Հորմուզի նեղուցով ազատ նավագնացությունը, ասված է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ըստ գերատեսչության հաղորդագրության՝ չինացի գործընկեր Վան Իի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում նման միտք է հայտնել Գերմանիայի արտգործնախարար Յոհան Վադեֆուլը։
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ «այս բարդ գլոբալ իրավիճակում գերմանա-չինական հարաբերություններն ու շփումները մնում են առանցքային»։
«Տասնամյակներ շարունակ Իրանը թշնամական վերաբերմունք է դրսևորել իր հարևանների նկատմամբ և իր հրթիռային ու միջուկային ծրագրերով վտանգել խաղաղությունն ու անվտանգությունը։ Չինաստանը կարող է կառուցողականորեն օգտագործել Իրանի վրա իր ազդեցությունը՝ բանակցությունների միջոցով լուծման հասնելու և Պարսից ծոցի երկրների դեմ ռազմական գործողություններին վերջ տալու համար։ Գերմանիան և Չինաստանը ցանկանում են վերականգնե Հորմուզի նեղուցով ազատ նավագնացությունը։ Մենք համակարծիք ենք, որ առանձին երկրներ չեն կարող վերահսկել ծովային ուղիները կամ անցավճար գանձել դրանցից», - նշվում է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Germany and China want to restore free navigation in the Strait of Hormuz, the German foreign ministry said in a statement.
According to the ministry, German foreign minister Johann Wadephul expressed this idea during a telephone conversation with his Chinese counterpart, Wang Yi.
“In this difficult global situation, German-Chinese relations & exchange remain crucial,” according to the German foreign ministry's statement.
"For decades, Iran has acted hostilely towards its neighbours and endangered peace and security with its missile and #nuclear programmes. China can use its influence on Iran constructively for a negotiated solution and a cessation of hostilities against the Gulf states, the German Foreign Office stated on X, adding, "Germany and China both want to restore freedom of navigation in the Strait of Hormuz. We agree that individual countries may not control shipping lanes or impose tolls for passage."