Պարենի գների ինդեքսը, որին հետեւել է ՄԱԿ Պարենային եւ գյուղատնտեսական կազմակերպությունը (ՊԳԿ), մարտին բարձրացել է էներգակիրների արժեքի բարձրացման ֆոնին՝ կապված մերձավորարեւելյան հակամարտության հետ։
ՊԳԿ պարենի գների ինդեքսը, որը համաշխարհային շուկայում վաճառվող պարենային ապրանքների զամբյուղի միջազգային ամենամսյա գներն է ներկայացնում, միջինը կազմել է 128,5 կետ մարտին, ինչը 2,4 տոկոսով բարձր է, քան փետրվարին, եւ 1 տոկոսով բարձր է անցած տարվա մակարդակից,- նշվել է ՊԳԿ հայտարարությունում։
Դրանում նշվել է, որ պարարտանյութերի մատակարարումների խափանումները եւ էներգակիրների բարձր գները նպաստում են շուկաների անորոշությանը՝ չնայած ընդհանուր առմամբ նպաստավոր իրավիճակին հացահատիկեղենի գլոբալ մատակարարումների հետ կապված։

The Food Price Index, tracked by the UN Food and Agriculture Organization (FAO), rose in March amid rising energy prices linked to the Middle East conflict.
The FAO Food Price Index (FFPI), which measures the average monthly international prices of a basket of food products sold on world markets, averaged 128.5 points in March, up 2.4 percent from February and 1 percent above last year, the FAO said in a statement.
It added that disruptions in fertilizer supplies and high energy prices are contributing to market uncertainty, despite the generally favorable situation with global grain supplies.