Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի պատգամավոր Էլչին Միրզաբեյլին խորհրդարանի այսօրվա նիստում, մեկնաբանելով Բելգիայի և Նիդերլանդների խորհրդարանների ընդունած «հակաադրբեջանական» բանաձևերը, առաջարկել է կասեցնել ադրբեջանա-բելգիական միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի գործունեությունը։
Ըստ Միրզաբեյլիի՝ «Բելգիայի և Նիդերլանդների խորհրդարանների վերջին բանաձևերը չեն հենվում ո՛չ իրավական հիմքերի, ո՛չ էլ տարածաշրջանում տիրող իրական վիճակի վրա»։
Նա հավելել է, թե «Ադրբեջանի նկատմամբ Բելգիայի քաղաքական շրջանակների, ներառյալ՝ խորհրդարանականների կողմնակալությունը շարունակվում է արդեն երկար տարիներ»։
Ավելի վաղ Բելգիայի և Նիդերլանդների դեսպանները կանչվել էին Ադրբեջանի ԱԳՆ՝ հայամետ բանաձևերի պատճառով։
Ապրիլի 16-ին Նիդերլանդների Գլխավոր նահանգների Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է պատգամավոր Դոն Սեդերի երկու խորհրդարանական միջնորդություն՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ։
Նույն օրը Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է պատգամավոր Միշել դե Մագդի բանաձևը. «Ղարաբաղի բնակիչների վերադարձի իրավունք՝ անվտանգության միջազգային երաշխիքների ներքո, միջազգային դիտորդական արդյունավետ մեխանիզմի ստեղծում, ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերում մինչև 2021 թվականի մայիսի 12-ի դրությամբ գոյություն ունեցող դիրքեր և Բաքվում պահվող հայ գերիների ու քաղաքացիական անձանց հարցի լուծում»։

Депутат милли меджлиса Азербайджана Эльчин Мирзабейли на сегодняшнем заседании парламента, комментируя «антиазербайджанские» резолюции, принятые парламентами Бельгии и Нидерландов, предложил приостановить деятельность рабочей группы по азербайджано-бельгийским межпарламентским связям.
По словам Мирзабейли, «последние резолюции парламентов Бельгии и Нидерландов не опираются ни на правовые основания, ни на реальное положение дел в регионе».
Мирзабейли добавил, что «предвзятость политических кругов Бельгии, в том числе парламентариев, в отношении Азербайджана продолжается уже на протяжении многих лет».
Ранее послы Бельгии и Нидерландов были вызваны в МИД Азербайджана из-за проармянских резолюций.
Палата представителей Генеральных штатов Нидерландов 16 апреля приняла два парламентских ходатайства депутата Дона Седера - об освобождении армянских военнопленных в Азербайджане и о признании Геноцида армян.
Палата представителей парламента Бельгии в тот же день приняла резолюцию депутата Мишеля де Магда: «Право жителей Карабаха на возвращение под международные гарантии безопасности, создание эффективного международного механизма наблюдения, вывод азербайджанских Вооруженных сил на позиции по состоянию на 12 мая 2021 года и решение вопроса армянских пленных и гражданских лиц, удерживаемых в Баку».