ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տասնամյակներ շարունակ փակված տնտեսական ու հասարակական կապերի վերաբացման ուղղությամբ այս կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։ Այս մասին ասված է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Պատմական առաջընթաց` խաղաղ ու բարգավաճ Հարավային Կովկասի կերտման ճանապարհին։
Այսօր Կարսում տեղի ունեցավ հայ և թուրք պաշտոնյաների հանդիպումը՝ ձևավորելու Կարս-Գյումրի երկաթգծի վերակառուցման հարցերով համատեղ աշխատանքային խումբ։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև այս առանցքային օղակի վերականգնումը տարածաշրջանային կապուղիների բացման և տարածաշրջանային կայունության ապահովման կարևոր քայլ է։ Այսօրինակ շրջադարձային զարգացումների համար հիմքեր էին նախապատրաստվել օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփի հյուրընկալած Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տասնամյակներ շարունակ փակված տնտեսական ու հասարակական կապերի վերաբացման ուղղությամբ այս կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը»,–ասվածխ է հաղորդագրության մեջ։

Historic progress toward a peaceful and prosperous South Caucasus. The US Embassy in Armenia stated this regarding the Armenian and Turkish officials’ meeting Tuesday in Kars, Turkey to establish a joint working group for rehabilitating the Kars-Gyumri Railroad.
“Armenian and Turkish officials met today in Kars, Turkiye to establish a joint working group for rehabilitating the Kars-Gyumri Railroad.  Restoring this critical link between Armenia and Turkiye is an important step in unlocking regional connectivity and solidifying regional stability.  The August 8 Washington Summit hosted by President Trump set the stage for such momentous developments.
U.S. Embassy Yerevan welcomes these concrete steps toward reopening economic and people-to-people links between Armenia and Turkiye after decades of closure,” added the US Embassy in Armenia.