Ինձ համար տարօրինակ էր, որ արդեն պատրաստի փաստաթղթում, որտեղ խոսվում է տարածաշրջանային մարտահրավերների եւ մասնավորապես Հայաստանի արտաքին մարտահրավերների մասին, նշվել են Սիրիան, Իրանը, Աֆղանստանը եւ այլ հակամարտություններ, սակայն նշված չէ Աբխազիայի հարցը՝ ռուս-վրացական հակամարտության համատեքստում, Օսիայի հարցը եւ ղարաբաղյան հարցը, որոնք տարածաշրջանում լուրջ մարտահրավերներ են: Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստի ընդմիջման ժամանակ  լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար Խաչատուր Քոքոբելյանը:
Նա նշել է, որ նիստի ընթացքում ինքը շատ կարեւոր խնդիր է հնչեցրել՝ առաջարկելով այն ներառել փաստաթղթում:
«Համաձայն 1997թ. Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կնքված Բարեկամության եւ  համագործակցության համաձայնագրի երրորդ կետի՝ կողմերը պարտավորվում են հնարավոր բոլոր միջոցներով նպաստել խաղաղության կայացման ու լարվածության թուլացմանը:  Սակայն բոլորովին վերջերս Ռուսաստանն Ադրբեջանին ավելի քան 4 մլրդ դոլարի զենք է վաճառել, այս առումով պարզ չէ, թե հատկապես ինչով է Ռուսաստանը նպաստում սպառազինման կրճատմանը:  Ավելին, տարածաշրջանի լարվածությամբ պայմանավորված եւ ելնելով ՀԱՊԿ-ի բովանդակությունից, Կազմակերպության անդամներն անհանգստանալու տեղ ունեն, քանի որ ՀԱՊԿ-ը բովանդակային առումով չի կարող լուրջ ընկալվել, եթե զենքի վաճառքի փաստը ներկայացվում է որպես բիզնես-ծրագիր»:
Քոքոբելյանի կարծիքով՝ ՀԱՊԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակները պետք է հետեւողական լինեն այս հարցերում  եւ հասնեն դրանց քննարկմանն ու քաղաքական գնահատականին:

YEREVAN. – The opposition Armenian MP demanded that the documents provided during the CSTO session should be translated into Armenian.
Talking to the reporters on the margins of the meeting of CSTO PA standing committee on defense and security, Khachatur Kokobelyan said he demanded a translator.
“I do respect Russian language and other languages of the CSTO member states, but Armenian is a state language of Armenia,” he emphasized.
Kokobelyan said he was surprised to see that the issue of Abkhazia and Ossetia were not included in the agenda.
During the meeting, the MP offered to include the issue on Russia’s sales of weapons to Azerbaijan.
“Under the third paragraph of the Agreement on Friendship and Cooperation between Russia and Armenia, signed in 1997, the parties are obliged to assist the establishment of peace and reduction of tensions in every way possible,” he said, recalling that Russia had recently sold weapons to Azerbaijan, a deal amounting to more than $4 billion.
He noted that in this regard it is unclear how Russia is contributing to the arms cut. Moreover, in the context of regional tension and on the basis of the essence of the CSTO, the member countries should be concerned about whether the organization can be taken seriously when the sale of weapons was described as a business plan
Kokobelyan believes the Armenian delegates to CSTO PA must be consistent on the issue and must demand political assessment.