Հայաստանում հունիսի 1-ից մեկնարկած պետական ավարտական եւ միասնական քննությունների շրջանակներում արդեն կայացել են քննություններ 6 առարկայից:
Այսպես. «Կենսաբանություն» առարկայից քննություն հանձնելու համար դիմում-հայտ ներկայացրած 1938 աշակերտներից բացակայել է 76-ը: Այս քննությունից միջին միավորը կազմել է 11,4, ընդ որում` 17,5-20 միավոր է ստացել 149, 13,5-17,25` 492, 7,5-13,25` 851 եւ դրական միավորի շեմը չի անցել 370 դիմորդ: «Կենսաբանություն» առարկայից 20 միավոր ստացել է ընդամենը մեկ դիմորդ:
«Ընդհանուր» պատմության» առարկայից քննություն հանձնելու համար դիմած 397 աշակերտներից քննությանը ներկայացել է 379-ը, այս առարկայից միջին գնահատականը կազմել է 12,2: 17,5-20 միավոր է ստացել 64, 13,5-17,25` 94, 7,5-13,25` 165 եւ դրական միավորի շեմը չի անցել 56 դիմորդ: «Ընդհանուր պատմությունից» արձանագրվել է երկու 20 միավոր:
«Աշխարհագրություն» առարկայի քննությունից բացակայել է 10 դիմորդ, եւ քննությանը ներկայացել է 382-ը, այստեղ միջին միավորը 12,3 է: 17,5-20 միավոր է ստացել 41, 13,5-17,25` 124, 7,5-13,25` 180 եւ դրական միավորի շեմը չի անցել 37 դիմորդ: «Աշխարհագրություն» առարկայից եւս մեկ 20 միավոր է գրանցվել:
Ամենաշատ դիմորդներն արձանագրվել են «Հայոց լեզու եւ գրականություն» առարկայի քննության ժամանակ` 11795: Նրանցից բացակայել է 376-ը: Գայանե Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ «Հայոց լեզու եւ գրականություն» առարկայի քննությանը բողոքարկման ժամանակ եզակի բողոքներ են արձանագրվել, աննախադեպ բաներ չեն եղել:
Այս քննությունից միջին միավորը կազմել է 13,9, 17,5-20 միավոր է ստացել 2680, 17,25` 3725, 7,5-13,25` 4379 եւ դրական միավորի շեմը չի անցել 635 դիմորդ: «Հայոց լեզու եւ գրականություն» քննությունից 20 միավոր ստացել է շուրջ 200 դիմորդ, մինչդեռ 2010թ ընդամենը երկու հոգի էր ստացել առավելագույն միավորը: Գայանե Մանուկյանը նշեց, որ դա մի կողմից պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ դիմորդները շատ էին, մյուս կողմից էլ` աշակերտները քննություն են հանձնել նախօրոք տպագրված շտեմարաններով:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունիսի 1-ից Հայաստանում  մեկնարկել են պետական ավարտական եւ միասնական քննությունները: Հայաստանում  այս տարի դիմորդների թիվը 18 հազար 107 է, ԼՂՀ-ն` ներառյալ, մինչդեռ 2010թ 17 հազար 656 է եղել: ԼՂՀ-ում 2010թ դիմում հայտ է ներկայացրել 876 դիմորդ, իսկ այս տարի` 1260: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի բոլոր մարզերում ձեւավորվել է 40 քննակենտրոն, ԼՂՀ-ում` 8:
Նշենք, որ դիմորդները քննությունից հետո պատճենահանված ձեւաթղթերով են դուրս գալու, եւ 1 ժամ անց նրանք կարող են այցելել ԳԹԿ-ի atc.am կայք, որտեղ տեղադրված կլինեն թեստերն իրենց պատասխաններով: Ստեղծվել է եւս մեկ կայք` gtk.am, որին բաժանորդագրվելով՝ դիմորդն իր էլեկտրոնային հասցեին կստանա իր քննության արդյունքը:
Հունիսի 15-ին կկայան քննություն «Օտար լեզու», հունիսի 19-ին` «Ֆիզիկա» առարկաներից: Օտար լեզուների մեջ գերիշխողը անգլերենն է, ապա` ֆրանսերենը եւ գերմաներենը, այնուհետեւ` իսպաներեն, իտալերեն եւ եսւ 4 դիմորդ` պարսկերենից: Պետական ավարտական եւ միասնական քննությունները կեզրափակվեն հունիսի 22-ին` «Քիմիա» եւ «Հայոց պատմություն»:

В рамках стартовавших в Армении государственных единых выпускных экзаменов уже прошли экзамены по 6 предметам. Известны результаты по 4 предметам.
Из 1938 учеников, подавших заявки на сдачу экзамена по «Биологии», 76 отсутствовали. Средний балл по этой дисциплине составил 11,4, причем 149 человек получили от 17,5 до 20 баллов, 492 человека – от 13,5 до 17,25 балла, от 7,5 до 13,25 – 851 человек. 370 абитуриентов срезались. 20 баллов по этому предмету получил всего лишь один абитуриент.
Из 397 учеников, подавших заявки на сдачу экзамена по «Общей истории», на экзамен явились 379. Средний балл по этой дисциплине составил 12,2, причем 64 человека получили от 17,5 до 20 баллов, 94 человека – от 13,5 до 17,25 балла, от 7,5 до 13,25 – 165 человек. 65 абитуриентов не сдали минимум. 20 баллов по этому предмету получили двое абитуриентов.
Из 392 учеников, подавших заявки на сдачу экзамена по «Географии», отсутствовали 10. Средний балл по этой дисциплине составил 12,3, причем 41 человек получил от 17,5 до 20 баллов, 124 человека – от 13,5 до 17,25 балла, от 7,5 до 13,25 – 180 человек. 37 абитуриентов срезались. 20 баллов по этому предмету получил всего лишь один абитуриент.
Наибольшее количество абитуриентов было зарегистрировано на экзамене по «Армянскому языку и литературе» - 11795, из которых 376 на экзамен не явились. Пресс-секретарь Центра оценки и тестирования (ЦОТ) Гаяне Манукян сообщила, что средний балл по этой дисциплине составил 13,9, причем 2680 человек получили от 17,5 до 20 баллов, 3725 человек – от 13,5 до 17,25 балла, от 7,5 до 13,25 – 4379 человек. 635 абитуриентов не сдали минимум. 20 баллов по этому предмету получили около 200 абитуриентов.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 1 июня в Армении стартовали государственные единые выпускные экзамены. В этом году насчитывается 18 107 абитуриентов, включая НКР. Число абитуриентов в НКР достигло 1260. Экзамены завершатся 22 июня «Химией» и «Историей армянского народа». 15 июля абитуриенты узнают, в какой вуз поступили, по какой специальности, а также условия обучения (на платной основе или в рамках госзаказа).