Ռուսաստանում «Օրենքով գող» Սերգեյ Ասատրյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը մեղադրվում են բիզնեսմեն Կարեն Մխիթարյանից 1.2 մլն դոլար շորթելու մեջ։ Տուժածը ոչ մի կերպ դատարան չի ներկայանում, իսկ վկաների ցուցմունքներից սպանությամբ, խորհրդավոր մահով, չեչեն կոլեկտորների մասնակցությամբ հերոսապատում է ստացվել, հայտնում է «Ռոսբալտը»։
Առանց տուժող կողմի դատարանում հրապարակվում են գործի նյութերը, ինչպես նաեւ հանդես են գալիս մեղադրական կողմի վկաները։ Նրանցից վերջինը իրավաբան Նատալյա Չեքմենեւան է, որն ավելի քան 10 տարի աշխատել է տուժող Արամայիս Խումարյանի աներոջ մոտ։ Նա սկսել էր աշխատել դեռ 5 տարի առաջ, երբ մաքսանենգության համար ճաղերի հետեւում էր հայտնվել գործարար, «Կոտլյակովո» ՍՊԸ ղեկավար Գագիկ Մաքվեթցյանը։ Մինչ նա գտնվում էր Կրասնոդարի քրեական մեկուսարանում, ինչպես պնդում են վկաները, նրա ակտիվները յուրացրել էր Գագիկի ծանոթը՝ հայտնի գործարար Արամայիս Խումարյանը։
Երբ Մաքվեթցյանն ազատության մեջ էր հայտնվել, նա սկսել էր պայքարել իր ընկերությունները վերադարձնելու համար եւ վեճ էր ունեցել Խումարյանի հետ։ 2013-ի գարնանը Մաքվեթցյանը սպանվել էր իր Audi–ի մեջ։
Նրա սպանությունից անմիջապես հետո Խումարյանը սկսել էր վաճառել իրեն հասած ակտիվները։ Մասնավորապես մի խոշոր ընկերություն որոշել էր գնել «Կոտլյակովոն»։ Խումարյանը գործարքից 1.2 մլն դոլար էր ստացել։ Սակայն դրանից հետո շատ տարօրինակ հանգամանքներում մահացել էր։ Նրա բոլոր ակտիվները,  որոնք նախկինում պատկանում էին Մաքվեթցյանին, բաժին հասան Արամայիսի դստերը՝ Մադլենային եւ կնոջը՝ Կարեն Մխիթարյանին։ Ընկերությունը պահանջեց կամ ավարտին հասցնել գործարքը կամ վերադարձնել 1.2 մլն դոլարը։ Սակայն դատարանում վկաները պնդում են, որ Մադլենան եւ Կարենը հրաժարվել էին դա անեկ։ Այդ ժամանակ տուժող ընկերության ներկայացուցիչները դիմեցին չեչեն կոլեկտորներին, որոնք Մխիթարյանի հանդեպ շատ վճռական էին տրամադրված։
Վախեցած Մադլենան հեռավոր ազգականի՝ «օրենքով գող» Սերգեյ Ասատրյանի օգնությունն է խնդրել: «Քրեական գեներալը» մեկնել է չեչեն կոլեկտորների «սլաքացույցի» մոտ: Վերադառնալով հայտարարել է, որ պայմանավորվել է Մադլենայի եւ Կարենի նկատմամբ բռնություն չկիրառելու մասին, բայց փողը պետք է վերադարձնել, քանի որ Խումարյանն իսկապես  1,2 մլն դոլարի  կանխավճար է ստացել, եւ երկրորդ կողմի մոտ համապատասխան փաստաթղթեր կան:
Դատելով վկաների ցուցմունքներից՝ այնուհետեւ Մխիթարյանները սկսել են այդ փողի փնտրտուքը: Մասնավորապես՝ հանգուցյալ Մակվետցյանի որդին պնդել է, որ Կարենն ու Մադլենան իրեն ասել են, որ իբր Խումարյանի թղթերը դասավորելիս ինչ-որ խոշոր չափի գումարով պարտքի ստացական են գտել եւ պարտքի մարում են պահանջել: Տղամարդը հրաժարվել է: Ավելին՝ նա հոր ակտիվները վերադարձնելու հայցով Նագատինի դատարան է դիմել, այդ թվում՝ «Կոտլյակովա» ՍՊԸ-ն՝ որպես ապօրինի խլված:
«Դրան զուգահեռ Բաղդասարյանը 1,2 մլն դոլարով վաճառել է հողամասը եւ շենքը, որոնք նրա ֆիրմային են պատկանել: Մխիթարյանն այս գործարքում միջնորդ է եղել եւ պետք է 200 հազար դոլարի տոկոս ստանար: Արթուրը նրան վստահել է եւ ներգրավել է այն անձանց թվում, որոնք բանկային  հաշվին հասանելիություն են ունեցել: Ըստ որում՝ բանկում հավաստիացրել են, որ բանկային հաշվին հասանելիությունը հնարավոր էր միայն Բաղդասարյանի ներկայությամբ: Սակայն Մխիթարյանը հանելուկային կերպով կարողացել է այն վերցնել եւ իր պարտքերը վճարել: Ըստ ամենայնի՝ հենց այն 1,2 մլն դոլարի պարտքը»,- նման վարկած է առաջադրել իրավիճակին ծանոթ «Ռոսբալտի» աղբյուրը:
Բաղդասարյանը փողը վերադարձնելու անհաջող փորձերից հետո տհաճ պատմության մասին պատմել է ազգականին՝ Սերգեյ Ասատրյանին, եւ նա միացել է անհետացած փողերը վերադարձնելու վերաբերյալ Կարեն Մխիթարյանի հետ բանակցություններին: Սակայն «օրենքով գողն» անհաջողության է մատնվել: Գործի նյութերից հետեւում է, որ Օսետրինա կրտսերի հեռախոսները լսվել են փող փոխադրողների վրա ավազակային հարձակումների շարքի հետաքննության գործով: Օպերատիվ աշխատողները գրանցել են Մխիթարյանի պարտքի մասին մի քանի զրույցներ, որից հետո վերջինիս զրույցի են հրավիրել, եւ նա շորթման մասին հայտարարություն է տվել:
Օպերատիվնիկների հսկողությամբ գործող Մխիթարյանը ձեւացրել է, թե պատրաստ է փողը տալ: 2015-ի նոյեմբերի 19-ին Սերգեյ Ասատրյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը ձերբակալվել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից: Երկուսին էլ մեղադրանքներ են առաջադրվել ՌԴ ՔՕ 163-րդ հոդվածով (շորթում):
Քննության ընթացքում Մխիթարյանը ցուցմունք է տվել, որ իրեն սպառնացել է իբր նաեւ Սերգեյի հայրը՝ ազդեցիկ «օրենքով գող» Էդուարդ Ասատրյանը (Էդիկ Օսետրինա): Վերջինիս գաղութից, որտեղ պատիժ էր կրում ապօրինի թմրամիջոցներ պահելու համար, Մոսկվա են տեղափոխել: Հարցաքննության ժամանակ Էդիկ Օսետրինան իր մեղքը ժխտել է: Նա հայտարարել է, որ վեճի ժամանակ Հունաստանում է եղել, եւ հակառակը՝ հեռախոսով կողմերին խնդրել է «կտրուկ քայլերից» ձեռնպահ մնալ, իսկ վերադառնալուց հետո հավաքվել եւ հարազատի պես բոլոր խնդիրները լուծել: Առերեսման ժամանակ Մխիթարյանը հաստատել է Ասատրյան ավագի ցուցմունքները: Դրա հետեւանքով Օսետրինային նոր մեղադրանքներ չեն առաջադրվել, նա հետ է վերադարձվել գաղութ հին պատիժը կրելու:

«Вор в законе» Сергей Асатрян и Артур Багдасарян обвиняются в вымогательстве у бизнесмена Карена Мхитаряна $1,2 млн. Сам потерпевший в суд упорно не является. Из показаний свидетелей складывает криминальная эпопея с убийством, загадочной смертью, чеченскими коллекторами и т. д., пишет «Росбалт»
Карен Мхитарян прибыл в Никулинский суд только на первое слушание по данному делу, но его допрос так и не состоялся. По странному стечению обстоятельств, в этот день в суд не доставили Сергея Асатряна (якобы из-за путаницы в документах конвойных). На всех других заседаниях Осетрина Младший  уже присутствовал, но на них не являлся Мхитарян. И это при том, что он находится под госзащитой. Более того, незадолго до начала процесса бизнесмен в сопровождении бойцов из  госзащиты пытался прорваться в редакцию «Росбалта», недовольный одной из публикаций.
В результате каждое слушание начинается по одинаковому сценарию. Судья Бобков интересуется у прокурора, где Мхитарян, а тот  обещает это выяснить к следующему заседанию. Но потом все повторяется.
Без присутствия потерпевшего в суде оглашаются материалы дела, а также выступают свидетели обвинения. Последним из них стала юрист Наталья Чекменева, работавшая более 10 лет у тестя потерпевшего Арамаиса Хумаряна. Из ее повествования и озвученных ранее сведений вырисовывается настоящая криминальная эпопея.
Началась она еще более пяти лет назад, когда за решетку по обвинению в контрабанде угодил бизнесмен, владелец ООО «Котляково» Гагик Макветцян. Пока он находился в СИЗО в Краснодаре, как утверждают свидетели, его активы «прибрал к рукам» знакомый Гагика — авторитетный предприниматель Арамаис Хумарян. А активы это были весьма немалые, включали «записанные» на «Котляково» большие участки земли и электроподстанцию, мощностью 2 тыс. кВт (рыночная стоимость свыше $4 млн).
Когда Макветцян вышел на свободу, он начал борьбу за возврат своих фирм, у него возник конфликт с Хумаряном. А весной 2013 года Макветцян был убит. Неизвестный расстрелял его в Audi на Шелепихинской набережной. Почти сразу после гибели Гагика Хумарян начал продавать доставшиеся ему активы. В частности, крупная фирма», строившая торговый центр по соседству, нуждалась в электромощностях и решила купить их у «Котляково».  Хумарян получил под расписку задаток по сделке — $1,2 млн. Но буквально сразу после этого умер при странных обстоятельствах. Все его активы, включая участки земли и электроподстанцию, ранее принадлежавшие Макветцяну, достались дочке Арамаиса  Мадлене и ее супругу Карену Мхитаряну. Фирма, отдавшая крупный задаток, стала требовать либо закончить сделку, либо вернуть $1,2 млн. Однако свидетели на суде, в том числе Чекменева, заявили, что Мадлена и Карен категорически отказались это делать. Тогда в ход была пущена «тяжелая артиллерия». Представители пострадавшей фирмы обратились к коллекторам из Чечни, которые были настроены к Мхитарянам крайне решительно.
Испуганная Мадлена попросила о помощи дальнего родственника, «вора  в законе» Сергея Асатряна «Криминальный генерал» поехал на «стрелку» к чеченским коллекторам. Вернувшись, он объявил, что договорился о неприменении силы к Мадлене и Карену, но деньги надо вернуть, поскольку Хумарян действительно получил задаток в $1,2 млн, и у второй стороны есть соответствующие документы.
Дальше, судя по показаниям свидетелей, Мхитаряны начали поиски этой суммы. В частности, сын покойного Макветцяна утверждал, что Карен и Мадлена заявили ему, будто разбирая бумаги Хумаряна, нашли некую долговую расписку от Гагика на крупную сумму и потребовали погашения долга. Мужчина это делать отказался. Более того, он подал в Нагатинский суд иск о возврате активов отца, в том числе ООО «Котлякова» — как незаконно захваченных.
«Одновременно с этим Багдасарян продавал за $1,2 млн участок земли и здание, которые принадлежали  его фирме.  Мхитарян выступал посредником в этой сделке и должен был получить процент — $200 тысяч. Артур доверял ему и вписал в число лиц, которые имеют доступ к банковской ячейке, куда были заложены деньги от сделки. При этом в банке его заверили, что доступ к ячейке возможнен только в присутствии Багдасаряна. Однако Мхитарян их загадочным образом сумел забрать и расплатился по своим долгам. Судя по всему, как раз по тому долгу в $1,2 млн», — высказал версию источник «Росбалта», знакомый с ситуацией.
Багдасарян после неудачных попыток вернуть деньги рассказал о неприятной истории племяннику Сергею Асатряну, и тот подключился к переговорам с Кареном Мхитаряном о возврате исчезнувших денег. Однако «вору в законе» не повезло. Как следует из материалов дела, телефоны Осетрины Младшего находились на «прослушке» в связи с расследованиями о серии разбойных нападений на перевозчиков денег. Оперативники зафиксировали несколько бесед о долге Мхитаряна, после чего пригласили последнего на беседу,  он написал заявление о вымогательстве.
Действуя под контролем оперативников, Мхитарян сделал вид, что готов начать отдавать деньги. 19 ноября 2015 года Сергей Асатрян и Артур Багдасарян были задержаны сотрудниками МУР. Обоим предъявили обвинения по статье 163 УК РФ (вымогательство).
В ходе следствия Мхитарян дал показания о том, что якобы угрозы ему поступали и от отца Сергея — влиятельного «вора в законе» Эдуарда Асатряна (Эдик Осетрина). Последнего этапировали в Москву из колонии, где он отбывает срок за незаконное хранение наркотиков. На допросе Эдик Осетрина вину свою отрицал. Он заявил, что в момент конфликта находился в Греции, и наоборот по телефону просил стороны воздержаться от «резких шагов», а после  возвращения собраться  решить все проблемы по-родственному. Во время очной ставки Мхитарян подтвердил показания Асатряна-старшего. В результате Осетрине не стали предъявлять новые обвинения,  он отправился отбывать старый срок обратно в колонию.