ԱՄՆ-ն հեռանում է Կլիմայի հարցով փարիզյան համաձայնագրից: Ամերիկացի ժողովրդի շահերից ելնելով՝ ԱՄՆ-ն դադարեցնում է Փարիզի համաձայնագրի՝ այս պահի դրությամբ ոչ պարտադիր տարրերի իրականացումը: Այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Սպիտակ տան այգում ունեցած ելույթում:
Նրա խոսքով՝ Փարիզի համաձայնագիրը ոտնահարում է ԱՄՆ-ի շահերը՝ ի նպաստ այլ երկրների: Նա նշել է, որ այս համաձայնագիրը կարող է Ամերիկային «մինչեւ 2025 թվականը 27 մլն աշխատատեղի կորուստ արժենալ»:
Թրամփը, միաժամանակ, նշել է, որ ԱՄՆ-ն Փարիզի համաձայնագրին վերամիանալու կամ բոլորովին նոր համաձայնագրի միանալու բանակցություններ կսկսի արդար պայմաններում, որոնք կհամապատասխանեն ամերիկացի ժողովրդի շահերին:

США выходят из Парижского соглашения по климату. Ради интересов американского народа, США выходят из Парижского соглашения по климату и прекращают реализацию необязательных на сегодняшний день элементов Парижского соглашения. Об этом заявил президент США Дональд Трамп в ходе выступления президента в Розовом саду у Белого дома.
По его словам, Парижское соглашение ущемляет интересы США в угоду других стран. Он отметил, что данное соглашение может стоить Америке «до 27 миллионов потерянных рабочих мест к 2025 году». При этом Трамп отметил, что США начнут переговоры о повторном вступлении в Парижское соглашение или другое совершенно новое соглашение на справедливых условиях, которые отвечают интересам американского народа, рабочих и налогоплательщиков. «Любому новому соглашению потребуются бремя и обязанности,которые одинаково разделят все страны», - отметил Трамп.