Իսրայելի ընդդիմադիր «Եշ Ատիդ» կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը հայտարարել է Կնեսետ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւ ներկայացնելու իր կուսակցության մտադրության մասին, հայտնում է Times of Israel-ը:
Յաիր Լապիդը նշել է, որ Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ հաշտեցումը դիվանագիտական սխալ էր, նաեւ կոչ է արել «թաղել» Թուրքիա գազատարի նախագիծը եւ աջակցել «անկախ Քուրդիստանի պետության ստեղծմանը»:
Նշենք, որ Լապիդը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին կշտամբել է, որ նա Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել: «Նրանք, ովքեր ժխտում են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանությունը, չպետք է բարոյականություն քարոզեն»,- իր միկրոբլոգում նշել է Լապիդը:
Հիշեցնենք, որ Էրդողանին իսրայելցի քաղաքական գոծիչները խստորեն քննադատել են այն բանից հետո, երբ նա քննադատական դիիտողություններ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու առիթով: Ավելին՝ Էրդողանն առաջարկել է Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաք հռչակել:

Лидер израильской оппозиционной партии «Еш Атид» Яир Лапид заявил о намерении своей партии представить в Кнессете законопроект о признании Геноцида армян, сообщает Times of Israel.
Яир Лапид отметил, что примирение между Израилем и Турцией было дипломатической ошибкой, и также призвал «похоронить» проект газопровода в Турцию и поддерать «создание независимого Курдского государства».
Отметим, что Лапид упрекнул президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в том, что тот не признал Геноцид армян. «Те, кто отрицает убийство детей во время Геноцида армян, не должны проповедовать нравственность», - написал Лапид в своем микроблоге.
Напомним, что Эрдоган был жестко раскритикован израильскими политиками, после того как он сделал критические замечания по поводу признания президентом США Дональдом Трампом Иерусалима столицей Израиля. Более того, Эрдоган предложил провозгласить Иерусалим столицей Палестины.