ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ղեկավար Ինգիբյորգ Սյոլրուն Գիսլադյոտիրը երկրում շարունակվող ցույցերի ֆոնին կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին պաշտպանել եւ ապահովել խաղաղ հավաքների իրավունքը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր մարդիկ հիմնարար իրավունք ունեն խաղաղ ցույցերի միջոցով արտահայտել իրենց կարծիքը, իսկ իրավապահները ոչ միայն պետք է ձեռնպահ մնան խաղաղ հավաքների իրավունքին խոչընդոտելուց, այլ նաեւ պարտավոր են ապահովել այդ իրավունքի իրացումը: «Սա ներառում է հավաքի մասնակիցների պաշտպանությունը ցանկացած միջամտությունից, այդ թվում՝ սադրիչներից եւ գործակալներից»,-հայտարարել է նա։
Նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունները ընդդիմությանը երկխոսության կոչ են արել, Գիսլադյոտիրը մտահոգություն է հայտնել ոստիկանության կողմից խաղաղ ցուցարարների, այդ թվում՝ անչափահասների նկատմամբ «անհամաչափ ուժի» գործադրման, ինչպես նաեւ Երեւանում եւ այլ քաղաքներում կալանավորման դեպքերի մասին տեղեկությունների կապակցությամբ:
«Իշխանությունները պետք է հետեւեն, որ հասարակական կարգը պահպանելուն ուղղված քայլերը լինեն օրինական, անհրաժեշտ եւ համարժեք, եւ ուղղված չլինեն իրենց ընդդիմախոսներին լռեցնելուն»,-ասել է նա:

Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), today urged the authorities in Armenia to protect and ensure the right to freedom of peaceful assembly in the country, as protests there continue.
“All people have a fundamental right to express their opinion in peaceful protests,” the ODIHR Director said. “Law enforcement authorities must not only refrain from interfering with the right to freedom of peaceful assembly, but have a responsibility to facilitate this right. This includes ensuring the safety and security of participants in the face of any disruptions, such as by agent provocateurs or counter-protestors.”
While noting the offer by the Armenian authorities to engage in dialogue with the opposition, Gísladóttir expressed concern over reported instances of the disproportionate use of force by Armenian police against peaceful protestors, including minors, as well as indiscriminate arrests in Yerevan and other cities.
“The authorities must make certain that any measures to ensure public security are lawful, necessary and proportionate, and are not aimed at muting dissenting opinions,” Gísladóttir said.