Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ նրա իսլամիստական կուսակցության իշխանության գալով Թուրքիան աստիճանաբար հեռացավ Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ կամուրջ հանդիսանալու իր պատմական դիրքից եւ սաստկացրեց քրիստոնյաների հետապնդումները, ասվում է Միջազգային քրիստոնեական կոնցեռնի (ICC) կատարած վերլուծությունում։
Հունիսին ԱՄՆ դավանանքի ազատության հանձնաժողովը Կոնգրեսում լսումներ անցկացրեց Թուրքիայի մասին, որոնց ընթացքում հանդես եկան մի շարք հայտնի վերլուծաբաններ։ Թուրքիան երկար ժամանակ ամենաչափավոր մուսուլմանական երկրներից էր՝ զգալի կրոնական փոքրամասնություններով։ Բայց նրանց թիվը կտրուկ կրճատվեց վերջին տասնամյակներում, քանի որ շատերը բախվում են աճող հետապնդումներին։
Մուսթաֆա Աքյոլը Կատոնի համալսարանից Կոնգրեսին ասել է, որ Արդարություն եւ զարգացում կուսակցությունը ազատությանն ուղղված բարեփոխումներից անցում է կատարել նրան, որ դառնա «պարանոիդալ եւ ավտորիտար կուսակցություն, որն ամեն քարի տակ տեսնում է Արեւմուտքի ու նրա երեւակայական հինգերորդ շարասյուների դավադրությունները»։
Ջոն Հոփկինսի համալսարանի Խորացված միջազգային հետազոտությունների դպրոցի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ Լիզել Հինցը նշել է, որ այսօրվա Թուրքիայում ակնհայտորեն գերակշռող է դարձել Թուրքիայի քաղաքացիների հատվածը։ «Լավ թուրք լինելու համար պետք է ոչ միայն պարզապես մուսուլման, այլեւ սուննի մուսուլման լինել»,- ասել է նա։
ICC ներկայացուցիչներ Քոլթոն Գրելին եւ Ալիսա Հեյսին պնդել են, որ պաշտոնապես աշխարհիկ Թուրքիան ցուցադրել է սուննիադավան մուսուլմանական պետություն դառնալու ցանկության ակնհայտ նշաններ։ «Թեեւ կրոնական հետապնդումն այստեղ ավելի զուսպ է, քան սուննիադավան այլ երկրներում, Թուրքիան աստիճանաբար դեպի արեւելք է ընթանում»,- ասել են նրանք։
Նրանք հիշեցրել են պաստոր Էնդրյու Բրանսոնի գործը, որը նույնպես ցուցմունքներ է տվել լսումներում։ Թուրքիայի կառավարությունը մեղադրում էր Բրանսոնին լրտեսության մեջ եւ երկու տարով բանտարկել է նրան։ Այնուամենայնիվ, ՄԱԿ կամայական կալանումների աշխատանքային խումբը այս տարեսկզբին եկել էր եզրակացության, որ նրան հետապնդել են քրիստոնեական հավատի եւ ԱՄՆ քաղաքացիության համար։
Բրանսոնը միակ քրիստոնյան չէ, որը բախվել է այդ պետության ճնշմանը։ «Թուրքական կառավարությունն արագացրել է օտարերկրացի քրիստոնյաների արտաքսումը Թուրքիայից»,- ասել է հոգեւորականը լսումներում։ «Վերջին տարիներին ավելի քան 50 բողոքական ընտանիք ստիպված է եղել հեռանալ երկրից»։
Բրանսոնի խոսքով՝ դա հանգեցրել է անհանգստության աճի թուրքական քրիստոնյաների շարքերում։ Նա կանխատեսել է, որ «եկեղեցական առաջնորդների արագացված վտարումը շատ խավար ժամանակների նշան է»։
Նախկին թուրք խորհրդարանական Այքան Էրդեմիրը նշել է, որ թուրքական կառավարությունն օգտագործել է կառավարության կողմից ֆինանսավորվող քրիստոնեական եկեղեցիների վերականգնումն այն նպատակով, որպեսզի վերահսկողություն ստանա այնտեղ սպասարկում մատուցողների հանդեպ։ Բացի այդ, Էրդողանն առաջարկել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը վերածել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի պաշտպանության ներքո գտնվող մզկիթի։

С приходом к власти президента Реджепа Тайипа Эрдогана и его исламистской партии Турция постепенно отошла от своего исторического положения в качестве моста между Востоком и Западом и усилила преследование христиан, говорится в анализе, проведенном Международным христианским концерном (ICC).
В июне комиссия США по свободе вероисповедания провела слушания в Конгрессе о Турции, в ходе которых выступили несколько видных аналитиков. Турция долгое время была одним из самых умеренных мусульманских государств со значительными религиозными меньшинствами. Но их число резко сократилось в последние десятилетия, так как многие сталкиваются с растущим преследованием.
Мустафа Акьол из Института Катона сказал Конгрессу, что Партия справедливости и развития перешла от продвижения реформ за свободу к тому, чтобы стать «приходской, параноидальной и авторитарной партией, которая видит заговоры Запада и его воображаемых пятых колонн под каждым камнем».
Доцент кафедры международных отношений Школы углубленных международных исследований при Университете Джона Хопкинса, Лизель Хинц отметила,  что в сегодняшней Турции явно преобладает доминирующий сегмент граждан Турции. «Чтобы быть хорошим турком, нужно быть не просто мусульманином, а мусульманином-суннитом», - сказала она.
Представители  ICC Колтон Грелли и Алисса Хейси, утверждали, что официально светская Турция продемонстрировала явные признаки желания стать суннитским мусульманским государством. «Хотя религиозное преследование здесь более сдержано, чем в других суннитских странах, Турция постепенно продвигается дальше на восток», - заявили они.
Они напомнили о деле  пастора Эндрю Брансона, который также дал показания на слушаниях. Правительство Турции обвинило Брансона  в шпионаже и заключило его в тюрьму на два года. Тем не менее Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям в начале этого года пришла к выводу, что его преследовали за его христианскую веру и гражданство США.
Брансон не единственный христианин, который столкнулся с давлением со стороны государства. «Турецкое правительство ускорило изгнание христиан-иностранцев из Турции», - сказал пастор на слушании. «За последние годы более 50 протестантских семей были вынуждены покинуть страну».
По словам Брансона, это привело к росту беспокойства в рядах турецких христиан. Он предсказал, что «ускоренная депортация церковных лидеров является признаком очень мрачных времен».
Бывший турецкий парламентарий Айкан Эрдемир отметил, что турецкое правительство использовало финансируемое правительством восстановление христианских церквей, чтобы получить контроль над тем, кто будет проводить там службы.  Кроме того, Эрдоган предложил превратить  собор Святой Софии, находящийся под защитой ЮНЕСКО, в мечеть.