Կորոնավիրուսային հիվանդության նկատմամբ դպրոցների անձնակազմի թեստավորման գործընթացը մեկնարկել է ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից։ Այս մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան փոխանցում են Առողջապահության նախարարությունից։ «2020 թ.-ի սեպտեմբերի 16-ի դրությամբ իրականացված հետազոտությունների արդյունքում դպրոցներում կորոնավիրուսային հիվանդություն հայտնաբերվել է թեստավորված անձնակազմի 1. 5 տոկոսի մոտ»,- ասված է հարցմանն ի պատասխան։
Թե ՀՀ ամբողջ տարածքի դպրոցներում ընդհանուր առմամբ քանի՞ մարդ է թեստավորվել և նրանցից քանի՞սն են ուսուցիչները, նախարարությունից տվյալներ չեն ներկայացնում, պատճառաբանելով, որ վիճակագրական այլ տվյալներ գտնվում են մշակման փուլում և կամփոփվեն թեստավորման գործընթացի ավարտից հետո։
NEWS.am-ը նաև հետաքրքրվել էր, եթե թեստի արդյունքը դրական է, երկրորդ անգամ թեստավորվո՞ւմ են, եթե այո, ապա բացասական պատասխանի դեպքում ի՞նչ որոշում է կայացվում, ինչին ի պատասխան առողջապահության գլխավոր գերատեսչությունից ասացին. «Կորոնավիրուսային հիվանդության թեստի դրական արդյունքի դեպքում երկրորդ անգամ թեստավորում չի իրականացվում»:

In response to an inquiry from Armenian News-NEWS.am, the Ministry of Health of Armenia reported that the personnel of schools began to get tested for COVID-19 starting from September 3.
“As of September 16, 2020, as a result of checkups conducted in schools, 1.5% of the tested personnel have tested positive for COVID-19,” the ministry reported.
The ministry isn’t providing data on the total number of people who have gotten tested in schools across the country and how many of them are teachers, saying that other statistical data are being processed and will be summed up after testing is over.
Armenian News-NEWS.am also asked if people are tested for the second time after the result is positive, and what decision is made if the result is negative, to which the ministry said the following: “If a person tests positive for COVID-19 the first time, he or she doesn’t get tested again.”