Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, որոշեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։
Նշենք, որ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունն ընթացավ շուրջ 9 ժամ։ Ծառուկյանի պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել դատավորին, ինչը, սակայն, մերժվել էր։
Միջնորդության քննությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում Ծառուկյանի պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանն ասաց, որ ըստ մեղադրող կողմի՝ կալանավորելու հիմքը Ծառուկյանի կողմից քրեական գործի ընթացքին խոչընդոտելոի ռիսկն է։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանները Գագիկ Ծառուկյանի գործով հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին եւ ՀՔԾ-ին։ Նրանք հայտնել են, որ ունեն փաստական տվյալներ, որ ինչ-որ պաշտոնատար անձանց անօրինական միջամտության արդյունքում «որոշվել» է, որ Վճռաբեկ դատարանը հնարավորինս սեղմ ժամկետում պետք է մերժի ներկայացված վճռաբեկ բողոքները, որպեսզի դատական գործը շատ արագ մուտքագրվի Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, հնարավորինս արագ կարգով քննություն իրականացվի եւ Գագիկ Ծառուկյանը կալանավորվի։
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռմխելիությունից զրկելու միջնորդություն էր ներկայացրել ԱԺ, որը բավարարվել էր։ Սակայն Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր՝ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
Ըստ առաջին ատյանի դատարանի որոշման՝ գործում հիմնավոր կասկածն առկա էր։ Այս որոշումը Վերաքննիչ էին բողոքարկել երկու կողմն էլ. դատախազությունը պահանջել էր բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը եւ կալանավորել Ծառուկյանին, իսկ փաստաբաններն էլ մի քանի  բողոք էին ներկայացրել, որոնցից մեկն այն էր, թե գործն պետք է ՀՔԾ-ում քննվեր։
Նշենք, որ Վերաքննիչ դատարանը մերժել էր փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքն էլ մասնակի բավարարել՝ բեկանելով առաջին ատյանի որոշումը եւ ուղարկել նոր քննության։
Այնուհետեւ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական թիմն ու Գլխավոր դատախազությունը վճռաբեկ բողոք էին ներկայացրել։ Վճռաբեկ դատարանն էլ վարույթ չընդունեց կողմերի բողոքները։
Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 154.2 հոդվածով (ընտրողի կողմից թեկնածուներից, կուսակցություններից (կուսակցությունների դաշինքներից), հանրաքվեի քարոզչական նախաձեռնություններից կաշառք ստանալը կամ թեկնածուների, կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների), հանրաքվեի քարոզչական նախաձեռնությունների կողմից ընտրողներին կաշառք տալը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը):
Նշենք, որ այս քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն ԱԺ նախկին մի քանի պատգամավորներ, որոնց թվում են՝ Աբրահամ Մանուկյանը, Վանիկ Ասատրյանը եւ Սեդրակ Առուստամյանը։

The Yerevan court of general jurisdiction today ruled to select arrest as a pre-trial measure against leader of Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan.
The examination of the motion filed by the investigator of the National Security Service lasted nearly nine hours. Tsarukyan’s attorneys had filed a motion for the judge’s self-recusal, but it was denied.
After the examination of the motion, Tsarukyan’s attorney Yerem Sargyan told reporters that, according to the prosecutors, the basis for arrest was the risk of Tsarukyan obstructing the course of the criminal case.
The defense attorneys had submitted a crime report on Tsarukyan's case to the Prosecutor General and the Special Investigation Service. They stated that they had evidence that, as a result of the illegal interference of some officials, it had been "decided" that the Court of Cassation shall deny the appeals as soon as possible so that the court case could be assigned to the Court of General Jurisdiction of Yerevan as soon as possible, be considered as speedily as possible, and Tsarukyan be remanded in custody.
Prosecutor General Artur Davtyan had submitted a petition to the National Assembly to strip Tsarukyan of parliamentary immunity, and the petition was granted, but the Yerevan court of general jurisdiction had rejected the motion of an investigator of the National Security Service to arrest Tsarukyan.
According to the decision of the first instance court, there was a substantiated suspicion in the case. Both sides had appealed the decision to the Court of Appeal. The attorneys had filed a few appeals, and one of them stated that the case had to be investigated by the Special Investigation Service.
The Court of Appeal had rejected the attorney’s appeal and partially granted the appeal of the Prosecutor General’s Office.
Later, Tsarukyan’s attorneys and the Prosecutor General’s Office had filed appeals to the Court of Cassation, which didn’t accept the appeals for proceedings.
Tsarukyan has been charged with orchestrating vote buying. But he does not accept the charge and says it as illegal.
A few former deputies of the National Assembly of Armenia are also accused under this case, including Abraham Manukyan, Vanik Asatryan and Sedrak Arustamyan.