Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ չի բացառում Մոսկվայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման հնարավորությունը: Սակայն նա նշել է, որ ՌԴ այցի համար հրավեր չի ստացել նախագահ Վլադիմիր Պուտինից, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այո, հանդիպում հնարավոր է: Նման հանդիպումներ նախկինում եւս եղել են: Ամեն ինչ կախված է օրակարգից: Ցավոք, Հայաստանի ներկայիս կառավարության հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հեռանկարները շատ հեռու են»,-ասել է նա ճապոնական Nikkei թերթին տված հարցազրույցում:
«Բազմիցս այցելել եմ Մոսկվա նախագահ Պուտինի հրավերով: Այս տարի նույնիսկ մի քանի անգամ: Բարձր մակարդակով նման շփումները սովորական երեւույթ են գործընկեր երկրների եւ հարեւանների միջեւ: Նախագահ Պուտինը եւս բազմիցս այցելել է Ադրբեջան»,-հավելել է նա:
Ալիեւի խոսքով՝ Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման մասին հանրաքվեի անցկացմանը:
Նա հավելել է, որ չի մերժում Ղարաբաղում դիտորդների եւ խաղաղապահների տեղակայումը, սակայն Բաքուն իր պայմաններն է առաջ քաշում: «Մենք դա չենք մերժում: Սակայն մենք մեր պայմանները առաջ կքաշենք, երբ գա ժամանակը»,-ասել է Ալիեւը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что не исключает возможности встретиться с премьером Армении Николом Пашиняном в Москве, но, по словам главы республики, он не получал приглашения от российского коллеги Владимира Путина для визита в столицу РФ, передает РИА Новости.
«Да, это (встреча – ред.) возможно. Такие встречи происходили и раньше. Всё зависит от повестки. К сожалению, перспективы мирного урегулирования конфликта с нынешним правительством Армении очень далеки», - сказал Алиев в интервью японской газете Nikkei.
По словам главы Азербайджана, он не получал приглашения от Путина посетить Москву.
«Я неоднократно посещал с визитом Москву по приглашению президента Путина. Даже несколько раз в год. Так что эти контакты высокого уровня – привычное явление между странами-партнерами и соседями. Президент Путин также неоднократно посещал Азербайджан», - сказал Алиев.
По его словам, Азербайджан никогда не даст согласия на проведение референдума о самоопределении Нагорного Карабаха.
Он заявил, что не отвергает введение наблюдателей и миротворцев в Карабах, но Баку выдвинет свои условия. «В принципе, мы это (введение наблюдателей и миротворцев – ред.) не отвергаем. Однако, безусловно, выдвинем свои условия, когда придет время», - сказал Алиев.