Թուրքիան Ղարաբաղում ռազմական օպերացիային հավանություն տալու հետեւողական դիրքորոշում է որդեգրել: Այս մասին RT-ի հետ զրույցում՝ խոսելով Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայում Թուրքիայի դերի մասին, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան հավանություն է տվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուժային սցենարին: «Այդ հարցում մեր դիրքորոշումները տարբերվում են: Սակայն դա մեզ չի խանգարում շարունակել բոլոր, ներառյալ ամենաբարձր մակարդակներում սերտ համագործակցությունը»,-ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահները մշտական կապի մեջ են՝ չնայած որոշ տարաձայնություններին:
Նա նշել է, որ շատ կետերում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի շահերը համընկնում են. «Մոսկվան եւ Անկարան շահագրգռված են տարածաշրջանի կայունության պահպանմամբ: Մենք փոխադարձ հետաքրքրություն ունենք առեւտրատնտեսական, ներդրումային ոլորտներում: Մեր փոխգործակցությունը պատասխանում է ինչպես Մոսկվայի, այնպես էլ Անկարայի շահերին»:
Վերադառնալով Ղարաբաղում պատերազմին Թուրքիայի դերին՝ Պեսկովը նշել է, որ տվյալ դեպքում «Թուրքիան սխալվում է՝ կարծելով, թե խաղաղության կարելի է հասնել ուժային մեթոդներով»:
Խոսելով հակամարտության կարգավորման գործընթացում շփումների մասին՝ Պեսկովը նշել է, որ այդ շփումների արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Ադրբեջանի տարածքում, «որը Ղարաբաղի տարածք չի համարվում», մոնիթորինգի կենտրոնի ստեղծման մասին: «Կենտրոնը կհամակարգի հրադադարի ռեժիմի մոնիթորինգի հարցով գործողությունները, այն նույն ռեժիմի, որը «երկրի վրա» արդեն պահպանում են ռուս խաղաղապահները»,-հավելել է Պեսկովը:

Turkey has taken a consistent position in approving the military operation in Karabakh [(Artsakh)]. Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said this, speaking to RT television, about Turkey's role in Azerbaijan's recent military aggression against Artsakh.
According to him, Turkey approved the scenario of using force for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. "Our positions on this issue differ. However, this does not prevent us from continuing close cooperation at all, including at the highest levels," Peskov added, noting that, despite some differences, the presidents of Russia and Turkey are in constant contact.
He noted that the interests of Russia and Turkey coincide in many points. "Moscow and Ankara are interested in maintaining regional stability. We have mutual interest in trade, economic, and investment spheres. Our cooperation meets the interests of both Moscow and Ankara."
Returning to Turkey's role in the recent war in and around Artsakh, Peskov noted that in this case, "Turkey is mistaken in believing that peace can be achieved by forcible methods."
And speaking about the contacts in the conflict settlement process, Peskov noted that as a result of these contacts, an agreement was reached on the establishment of a monitoring center in the territory of Azerbaijan, "which is not considered a territory of Karabakh." "The center will coordinate actions to monitor the ceasefire regime; the same regime that the Russian peacekeepers already maintain ‘on the ground,"’ Peskov added.