Բրիտանական ընկերության կողմից Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը թուրքերին տալու տեղեկության առնչությամբ կդիմենք Արցախի ազգային անվտանգության ծառայություն։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 11-ին, NEWS.am-ին հայտնեց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը։
Նշենք՝ այսօր Բորիս Ավագյանը հայտնել էր, որ Բրիտանական «HALO Trust» ընկերությունը, որն Արցախում զբաղվում էր ականազերծման աշխատանքներով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, ինչն էլ հակառակորդին հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ականապատված ՊԲ-ի պաշտպանական տարածքները։
«Այսօր ենք ստացել տեղեկությունները։ Պատրաստվում ենք դիմել Արցախի ազգային անվտանգության ծառայությանը, որպեսզի այդ տեղեկությունների հավաստիությունը ստուգվի, եւ նյութեր նախապատրաստվեն»,- նշեց նա եւ հավելեց, որ պատրաստվում են դիմել այն մարմիններին, որոնք պատշաճ կերպով պետք է զբաղվեն այդ տեղեկություններով։
Հարցին՝ արդյոք այդ ընկերությունը շարունակո՞ւմ է իր աշխատանքն Արցախում, Ավագյանը պատասխանեց. «Հիմա այդ հարցով զբաղվում ենք։ Հնարավոր է, որ իրենք մինչեւ պատերազմն արդեն ավարտել են իրենց աշխատանքը։ Այդ բոլոր տեղեկությունները պետք է ստուգենք»։

Representative-at-large of the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Boris Avagyan told Armenian News-NEWS.am that the Staff of the President of Artsakh will address the National Security Service in regard to news about a British company handing over maps of the minefields of Artsakh over to the Turkish special services.
Today Boris Avagyan reported that while working in Artsakh, the HALO Trust company, which operated under the name of a British charitable organization and was engaged in clearing landmines, obtained maps of the minefields of the Armenian side and handed them over to the Turkish special services, providing the adversary with the opportunity to successfully pass through the minefields during the recent 44-day Artsakh war.
“We received the information today and are preparing to apply to the National Security Service of Artsakh to verify the reliability of the information and prepare a report,” he stated.
Asked if the company continues its work in Artsakh, Avagyan said he is dealing with the issue and has to verify the information.