Տեղեկություններ կան, որ Ադրբեջանը ցանկանում է դիմել ռուսական կողմին, որպեսզի Դադիվանքի հայ հոգեւորականները փոխարինվեն Բաքվի ռուսական թեմի հոգեւորականներով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
«Այս տեղեկությունները կարծում եմ լիովին համահունչ են Ադրբեջանի այսօրվա վարած քաղաքականությանը։ Իրենք անում են ամեն ինչ, որ իրենց ուզածը կյանքի կոչեն եւ մեր հոգեւորականներին հանեն Դադիվանքից։ Իրենք տեսան, որ ուդիների այցերով ոչնչի չեն կարողանում հասնել եւ դիմեցին այս տարբերակին։ Բացի այն, որ կհեռացնեն հայ հոգեւականներին, կասեն նաեւ, որ ռուս խաղաղապահների կարիք այլեւս չկա։ Ես վստահ եմ, որ ռուս ուղղափառ եկեղեցին այդ քայլին տեղիք չի տա»,- ասաց գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Արցախի թեմի առաջնորդը հայտնեց նաեւ, որ ընթանում են ինտենսիվ բանակցություններ՝ հայ ուխտավորներների մուտքը դեպի Դադիվանք վերականգնելու համար։

Есть сведения, что Азербайджан хочет обратиться к российской стороне, чтобы заменить армянских священнослужителей Дадиванка на представителей епархии РПЦ в Баку. Об этом Новости Армении - NEWS.am заявил глава Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян.
«Я считаю, что эти сведения полностью созвучны сегодняшней политике Азербайджана. Они делают все, чтобы претворить в жизнь свои замыслы, и вывести наших священнослужителей из Дадиванка. Помимо того, что отстранят армянское духовенство, скажут также, что в российских миротворцах больше нет необходимости. Я уверен, что Русская православная церковь не поддастся на эти попытки», - сказал Его Преосвященство Епископ Вртанес Абрамян.
Глава Арцахской епархии сообщил также, что ведутся интенсивные переговоры по восстановлению доступа армянских паломников в Дадиванк.