Ալմաթիի դատախազության աշխատակիցները գտել են այն կայքը, որտեղ կանայք հայտարարություններ էին տեղադրում սեփական երեխաներին վաճառելու մասին, տեղեկացրել է Tengrinews.kz-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ նույն կայքում տեղի բնակիչները հրապարակել էին հարցում երեխաներ գնելու եւ որդեգրելու ցանկության մասին։
Ալաթաուի շրջանի դատախազը դատարանին տեղեկացրել է կայքի մասին եւ կոչ է արել փակել դրա գործունեությունը Ղազախստանում։ Դատարանը բավարարել է պահանջը։
«Նյութերն ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին՝ մարդկանց առեւտրի նշված դեպքերն ստուգելու համար։ Այս քրեական իրավախախտման համար նախատեսված է պատիժ՝ մինչեւ 15 տարի ազատազրկում գույքի բռնագանձմամբ»,- միջադեպը մեկնաբանել են Ալմաթիի դատախազությունում։

Prosecutors in Almaty found a website where women were posting ads to sell their own children, Tengrinews.kz reported.
According to the newspaper, on the same website, local residents had posted requests to buy and adopt children.
The prosecutor of the Alatau district reported the site to the court and urged to stop its activities in Kazakhstan. The court granted the application.
"Materials were sent to law enforcement agencies to check for human trafficking. This criminal offense is punishable by imprisonment for up to 15 years with confiscation of property," the Almaty prosecutor's office commented the incident.