Ալմաթիի դատախազության աշխատակիցները գտել են այն կայքը, որտեղ կանայք հայտարարություններ էին տեղադրում սեփական երեխաներին վաճառելու մասին, տեղեկացրել է Tengrinews.kz-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ նույն կայքում տեղի բնակիչները հրապարակել էին հարցում երեխաներ գնելու եւ որդեգրելու ցանկության մասին։
Ալաթաուի շրջանի դատախազը դատարանին տեղեկացրել է կայքի մասին եւ կոչ է արել փակել դրա գործունեությունը Ղազախստանում։ Դատարանը բավարարել է պահանջը։
«Նյութերն ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին՝ մարդկանց առեւտրի նշված դեպքերն ստուգելու համար։ Այս քրեական իրավախախտման համար նախատեսված է պատիժ՝ մինչեւ 15 տարի ազատազրկում գույքի բռնագանձմամբ»,- միջադեպը մեկնաբանել են Ալմաթիի դատախազությունում։

Сотрудники прокуратуры в Алматы нашли сайт, где женщины размещали объявления о продаже собственных детей, сообщает Tengrinews.kz.
По данным издания, на том же сайте местные жители публиковали запросы о желании купить и усыновить детей.
Прокурор Алатауского района сообщил в суд о сайте и призвал прекратить его деятельность в Казахстане. Суд удовлетворил заявление.
«Материалы направлены в правоохранительные органы для проведения проверки на предмет торговли людьми. За данное уголовное правонарушение предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком до 15 лет с конфискацией имущества», — прокомментировали инцидент в алматинской прокуратуре.