Մենք տեսնում ենք, թե ինչ քաղաքականություն են վարում իշխանությունները. Մամիկոն Ասլանյանին (Վանաձորի քաղաքապետի թեկնածու) ուզում են մահվան հասցնել՝ շատ լավ գիտակցելով, որ նա առողջական խնդիրներ ունի, ավելորդ քաշ ունի։ Այս մասին հուլիսի 27-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վանաձորի ավագանու «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքի անդամ Գոռ Բադյանը։
Նրա խոսքով՝ Մամիկոն Ասլանյանի մոտ մի քանի օր է, ինչ ճնշումների տատանումներ են նկատվում, ինչի մասին նա տեղեկացրել է «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի բուժաշխատողներին։ Բադյանը բացատրեց, որ այսօր նրա առողջությունն այնքան է վատացել, որ ստիպված էին նրան հիվանդանոց տեղափոխել։ «Հետազոտությունից հետո հետագա քայլերը պարզ կդառնան։ Դրանից է կախված նաեւ Ասլանյանին կալանքից ազատելու միջնորդության հավանականությունը։ Ամեն ինչ անելու ենք՝ նրա առողջական վիճակը բարելավելու, լուծում գտնելու եւ կյանքին սպառնացող վտանգ կանխելու համար։ Մնում է փորձել այդ ամենն իշխանություններին բացատրել, ովքեր Ասլանյանին երկար ամիսներ ապօրինի բանտում են պահում»,- ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 27-ին «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը հայտնել էր, որ քաղբանտարկյալ Մամիկոն Ասլանյանը «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց։
Նշենք, որ Մամիկոն Ասլանյանը ձերբակալվել է դեկտեմբերի 16-ին՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեղադրանքով։ Ընդ որում հետապնդումը սկսվել էր դեկտեմբերի 5-ի ընտրություններում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նկատմամբ նրա ընդդիմադիր դաշինքի հաղթանակից հետո։

Мы видим, какую политику ведут власти Армении: они хотят довести Мамикона Асланяна (кандидата в мэры Ванадзора – ред.) до смерти, прекрасно осознавая, что у него проблемы со здоровьем, имеет лишний вес. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 27 июля заявил член блока «Мамикон Асланян» в Совете старейшин Ванадзора Гор Бадьян.
По его словам, у Мамикона Асланяна уже несколько дней наблюдаются перепады давления, о чем он известил медработников уголовно-исполнительного учреждения «Вардашен». Бадьян пояснил, что сегодня состояние его здоровья ухудшилось настолько, что его вынуждены были перевести в больницу. «Исходя из результатов обследования, станут понятны дальнейшие шаги. От этого будет зависеть также вероятность ходатайства об освобождении Асланяна из-под ареста. Мы сделаем все, чтобы состояние его здоровья улучшилось, найти решение и не допустить угрозы жизни. Остается попытаться объяснить все это властям, которые на протяжении многих месяцев незаконно удерживают Асланяна в тюрьме», – подчеркнул он.
Напомним, что член Совета партии «Родина» Арсен Бабаян 27 июля сообщил, что политзаключенный Мамикон Асланян переведен из УИУ «Вардашен» в гражданскую больницу.
Отметим, что Мамикон Асланян 16 декабря был арестован по обвинению в злоупотреблении должностными полномочиями, превышении полномочий и должностном подлоге. Причем преследование началось после победы его оппозиционного блока над партией «Гражданский договор» премьер-министра Никола Пашиняна на выборах 5 декабря.