«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պատասխանատու չէ Հայաստանում առկա բոլոր խնդիրների համար․ շատ դեպքերում դա կապված է մեր մոտեցումների և ստորագրված պայմանագրերի անհամապատասխանության հետ։ Այս մասին ապրիլի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան քաղաքի բնակիչների թունավորման հարցում ընկերության պատասխանատվության մասին հարցին։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Հայաստան կատարելիք այցից առաջ Փաշինյանը հույս է հայտնել ընկերության հետ համագործակցության և այդ համագործակցության որակի փոփոխության վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ դրա համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել համապատասխան քայլեր։ ««Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը չպետք է դեմոնիզացնել, քանի որ ջրի հետ կապված մեր մոտեցումներում կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք մենք պետք է լուծենք։ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը բերել, դրել ենք հնամաշ, քայքայված ջրային համակարգի վրա։ Պետք է հասկանանք, որ այդտեղ պետք է ներդրումներ անենք, որ նաև այդ գումարը հետ գա ու արդյունք բերի», - նշել է վարչապետը։
Ավելի վաղ ջրամատակարարման օպերատոր ընկերությունը փորձել էր հավաստիացնել, որ զանգվածային թունավորման պատճառը ջրի որակը չէ, սակայն Առողջապահության նախարարությունն արձանագրել էր, որ վերցված նմուշների արդյունքներով բավականին լուրջ շեղումներ կան։

Не за все водные проблемы Армении ответственна компания «Веолия джур»: во многих случаях это связано с несоответствием наших подходов тем соглашениям, которые были подписаны. Об этом в беседе с журналистами 30 апреля заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос об ответственности компании за отравление жителей города Бюрегаван Котайкской области.
В преддверии визита президента Франции Эмманюэля Макрона в Армению Пашинян выразил надежду на сотрудничество с компанией и на изменение качества этого сотрудничества. По его словам, для этого нужно предпринять необходимые шаги. «Не нужно демонизировать компанию. В наших подходах к вопросу есть проблемы, которые нужно решать. Необходимо сделать инвестиции в модернизацию водной системы, которые должны иметь отдачу», - отметил премьер-министр.
Ранее компания-оператор водоснабжения попыталась заверить, что причиной массового отправления не стало качество воды, однако Минздрав констатировал серьезные отклонения по результатам взятых проб.