Ըստ երևույթին, լայն կոնսենսուս կա այն հարցում, որ Իսրայելի բանակը (ՑԱԽԱԼ) լիովին պատրաստ չէր լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման օպտիկամանրաթելային անօդաչու սարքերի արագ ներդրմանը, որոնք լայնորեն կիրառել են երկու կողմերն ուկրաինական հակամարտությունում, հայտնել է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
Նրանք առաջ են քաշում նոր գաղափարներ։ Նրանք տեղադրում են նոր ռադարներ։ Այս անօդաչու սարքերը կարող են թռչել գետնից 30 սանտիմետր բարձրությամբ, դրանք այնքան փոքր են, որ գործնականում անհնար է հայտնաբերել։
ԱՄՆ-ում մշակում են լազերային զենք՝ այս անօդաչու սարքերի դեմ պայքարելու համար, սակայն, ըստ հաղորդումների, այն առայժմ անարդյունավետ է։ Նրանք նաև փորձարկում են այնպիսի զենքեր, ինչպիսին են ողորկափող հրացանները։
Անօդաչու սարքը խոցելու համար պարտադիր չէ, որ դրանք լինեն նույնքան ճշգրիտ, որքան գրոհային հրացանը, և ոչ էլ այդքան արդյունավետ։ Ցանցերի տեղադրումը ևս սահմանափակ արդյունք է տվել։
Այնտեղ գտնվող զինծառայողների անվտանգության վերաբերյալ մտահոգությունն իսկապես աճում է, և զանգվածային լրատվամիջոցներում հնչող մեկնաբանություններն արտացոլում են ներկայիս տրամադրությունները, փոխանցել է հեռուստաալիքը։

Похоже, существует широкий консенсус в отношении того, что армия Израиля (ЦАХАЛ) была совершенно не готова к быстрому внедрению ливанским движением «Хезболла» оптоволоконных беспилотников, которые широко используются в Украине обеими сторонами, сообщает телеканал Al Jazeera.
Они выдвигают новые идеи. Они устанавливают новые радары. Эти беспилотники могут летать на высоте 30 см от земли, и они настолько малы, что их практически невозможно обнаружить.
В США разрабатывают лазерное оружие для борьбы с этими беспилотниками, но оно оказалось неэффективным, говорится в отчетах. Они также поигрывают с таким оружием, как дробовики.
Чтобы сбить беспилотник, они не должны быть такими же точными, как штурмовая винтовка, и, опять же, не такими эффективными. Установка сетей также дала ограниченный эффект.
Действительно, растет обеспокоенность по поводу безопасности находящихся там военнослужащих, и комментарии в средствах массовой информации отражают нынешние настроения, передаёт телеканал.