«Ռոսսելխոզնադզորը» արձանագրում է Հայաստանից մատակարարումների հետ կապված խնդիրներ ոչ միայն ծաղիկների, այլև բանջարեղենի և մրգերի մասով, «Վեստի»-ի եթերում հայտնել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը։
«Խնդիրն այն է, որ մենք խնդիրներ ունենք ոչ միայն ծաղիկների մասով, այլև բանջարեղենի և մրգերի հետ կապված», - ասել է Դանկվերտը։
Նա նշել է, որ հայկական ձեռնարկությունների ստուգումները կշարունակվեն ևս մեկ շաբաթ։ «Այս տեսչության արդյունքներով որոշում կընդունենք», - ավելացրել է ծառայության ղեկավարը։
Ավելի վաղ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել էր, որ 2026 թվականի մայիսի 22-ից Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման նկատմամբ սահմանվում են ժամանակավոր սահմանափակումներ։ Գերատեսչությունում նշել էին, որ, չնայած այն հանգամանքին, որ հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը երաշխիքներ էր ներկայացրել, շարունակվում է Եվրասիական տնտեսական միության համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերումը։
Դանկվերտն ավելացրել է, որ գերատեսչությունը կապի մեջ է Հայաստանի տեսչական մարմնի հետ՝ այս հարցերը լուծելու համար։

Россельхознадзор фиксирует проблемы с поставками из Армении не только по цветам, но и по овощам, фруктам, заявил руководитель Россельхознадзора Сергей Данкверт в эфире «Вестей».
«Вопрос в том, что у нас проблемы не только по цветам, у нас - и с овощами, и с фруктами», - сказал Данкверт.
Он отметил, что проверки армянских предприятий будут проводиться еще неделю. «По результатам этой инспекции будем принимать решение», - добавил глава службы.
Ранее Россельхознадзор сообщил о том, что с 22 мая 2026 года вводятся временные ограничения на ввоз цветов из Армении. В ведомстве уточняли, что, несмотря на то, что инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов республики предоставил гарантии, продолжается выявление карантинных для Евразийского экономического союза объектов.
Данкверт добавил, что ведомство находится в контакте с инспекционным органом Армении для снятия данных вопросов.