Կոլումբիայում բնիկ ժողովուրդների խմբերի միջև հողային արյունալի վեճի հետևանքով 7 մարդ է զոհվել, ավելի քան 100-ը ստացել են տարբեր աստիճանի վնասվածքներ։ Այս մասին հայտնում է «AFP» գործակալությունը:
Միսակ և նասա ժողովուրդների միջև բախումը տեղի է ունեցել հինգշաբթի օրը՝ Կոլումբիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող անհանգիստ Կաուկա տարածաշրջանում:
Տեղական իշխանությունների տվյալներով՝ զոհվածներից չորսը միսակ ժողովրդի ներկայացուցիչներ են, երկուսը՝ նասա, իսկ ևս մեկ հոգու մարմին դեռևս չի նույնականացվել:
Տարածաշրջանի նահանգապետի մամուլի քարտուղարը հայտնել է, որ 110 մարդ է վիրավորվել։ Նշվում է, որ Միսակ համայնքի անդամները ողբագին արտասվել են, երբ նրանց է հանձնվել համայնքի առաջնորդ և Սիլվիա մունիցիպալիտետի գյուղական շրջանում բնիկների արգելոցի ղեկավար Լուիս Էնրիկեի մարմինը:
Սոցիալական ցանցերում տարածվող տեսանյութերում պատկերված են դաժան բախումներ՝ փայտերի ու քարերի կիրառմամբ, գետնին արնաշաղախ մարմիններ են ընկած, իսկ որոշ տղամարդկանց ձեռքին որսորդական հրացաններ կան:
Բանակը զորքեր է տեղակայել այդ տարածքում: Կաուկայի բնիկ ժողովուրդների հողերում ծաղկում են կոկայի ապօրինի պլանտացիաները, և այս տարածաշրջանը պարբերաբեր դառնում է մարդկանց առևանգումների ու պարտիզանական խմբավորումների հարձակումների թիրախ:
Թեև Կոլումբիայում բնիկ ժողովուրդների միջև տարածքային վեճերը սովորական երևույթ են, դրանք հազվադեպ են ավարտվում մահացու ելքով բախումներով:

В Колумбии в результате кровавого земельного спора между группами коренных жителей погибли 7 человек, более 100 человек получили ранения, сообщает AFP.
Столкновение между народами мисак и наса произошло в четверг в неспокойном регионе Каука на юго-западе Колумбии.
По данным местных властей, четверо погибших были членами народа мисак, двое — народа наса, а тело еще одного человека не опознано.
Еще 110 человек получили ранения, сообщил пресс-секретарь губернатора региона. Члены общины Мисак в отчаянии рыдали, когда получали тело Луиса Энрике, лидера общины и губернатора заповедника коренных народов в сельской местности муниципалитета Сильвия.
На видеозаписях, распространяемых в социальных сетях, запечатлены ожесточенные столкновения с применением палок и камней, на земле лежат окровавленные тела, а у некоторых мужчин в руках дробовики.
Армия развернула войска в этом районе. На землях коренных жителей кауки процветают незаконные плантации коки, и этот регион регулярно становится местом похищений людей и нападений партизанских группировок.
Хотя территориальные споры коренных народов в Колумбии - обычное дело, они редко заканчиваются смертельными столкновениями.