Տեղեկատվություն․ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների շրջանակում ՆԳՆ ծառայությունների աշխատանքի մասին (ժամը 17․00-ի դրությամբ)
Հունիսի 7-ին՝ ժամը 17։00-ի դրությամբ, ՆԳՆ օպերատիվ կառավարման կենտրոնի 112 հեռախոսահամարին և 87-67 թեժ գծին ստացվել է 57 ահազանգ։
Արձանագրվել է կրկնաքվեարկության՝ 19, քվեարկության գաղտնիության խախտման՝ 15, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու՝ 2, ընտրակաշառք տալու՝ 1 և ընտրատեղամասում սառը զենք կրելու 1 դեպք, որոնցով կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին։ Ձերբակալվել է 14 անձ։
Ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացված 198 տեղեկությունները ստուգման փուլում են։
Ստուգվում են նաև մամուլում և սոցիալական հարթակներում ընտրությունների վերաբերյալ հրապարակումները։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարված աշխատանքները․
Ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմում է ներկայացրել 1650 անձ։
Ընտրություններին մասնակցելու համար համայնքներում ժամանակավորապես տրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 916 անձ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնում» (84-22) ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ ստացվել է 820 զանգ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության բաժիններում և ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում խորհրդատվություն է տրամադրվել 1250 քաղաքացու։

As of 17:00 on Sunday, 57 alerts were received by the 112 hotline and the 87-67 hotline of the operational management center of the Ministry of Internal Affairs of Armenia within the framework of the National Assembly elections.
Accordingly, 19 cases of double voting, 15 cases of violation of the secrecy of voting, 2 cases of obstruction of the exercise of electoral rights, 1 case of giving electoral bribes, and 1 case of carrying a cold weapon at a polling station were registered, the documents of which were submitted to the y investigative body. 14 people were arrested.
The 198 information received on alleged violations of the law are in the verification phase.
Publications about the elections in the press and on social platforms are also being checked.
Work carried out by the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs:
1,650 people submitted applications for inclusion in additional voter lists.
916 people received temporary identity documents (form 9) issued in communities to participate in the elections.
820 calls were received at the Call Center (84-22) operating at the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs regarding the organizing and conduct of the elections.
1,250 citizens were provided with advice in the departments of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs and in the mobile service offices of the Ministry of Internal Affairs.