Մինչև քվեարկությունը վարչական ռեսուրսի կիառման վերաբերյալ բոլոր դիմումները միանգամից հասցեագրել ենք դատախազություն։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 8–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։
Նա նշեց, որ դատախազի պատասխանն են ստացել, որ համապատսխան ընթացք է տրվել։
Ինչ վերաբերում է ահազանգերին, որ ընտրողներից պահանջել են, որ քվեաթերթիկները դուրս բերեն իրենց հետ, որ ապացուցվի, որ այդ անձը քվեարկել է կոնկրետ այդ ուժին, Հովակիմյանն ասաց. «Մեր քվեարկության կարգը հնարավորություն է տալիս ով քանի հատ, ինչ քվեաթերթիկ ուզում է, տանեն, տան նրան, ով ուզել է՝ վերցնի, չգիտեմ՝ կլցնի գլխին։ Քվեախցի գրպանիկում բոլոր քվեաթերթիկներից լեփ–լեցուն է։ Եթե իրենից ուզել են, որ դուրս բերի քվեաթերթիկները, մարդը կարող է այդ գրպանիկից հանել իր ուզած քվեաթերթիկը ու դա օգտագործել»։
Դիտարկմանը, որ ընտրողը այդքան ժամանակ չի տրամադրելու, որ էդ գրպանիկի մեջ «քուջուջ անի», ԿԸՀ նախագահն ասաց. «Եթե քաղաքացին դա չի անում, ուրեմն սուտ է, թե այդ քաղաքացին ճնշման ներքո է։ Համակարգը քաղաքացուն հնարավորություն է տալիս լիարժեք գաղտնի քվեարկել և ոչ ոք չի կարող իմանալ։ Սա առաջվա գրիչով քվեարկությունը չի, որ քվեարկածը տային, ասեին՝ դատարկը վերադարձրու։ Այդ դեպքում քաղաքացուն մնալու էր մի բան՝ քվեաթերթիկն անվավեր դարձնելը»։

До голосования все заявления относительно использования административного ресурса мы сразу направили в Прокуратуру. Об заявил на встрече с журналистами 8 июня председатель ЦИК Армении Ваагн Овакимян.
По словам Овакимяна, они получили ответ прокуратуры о том, что процессу дан соответствующий ход.
Что касается сообщений о том, что от избирателей требовали выноса бюллетеней с собой, чтобы доказать, что данный человек проголосовал именно за ту или иную силу, глава ЦИК сказал: «Наш порядок голосования дает возможность забирать сколько угодно бюллетеней, отдать тому, кто попросил, пусть берут. Кармашек в кабине для голосования доверху набит всеми бюллетенями. Если от него потребовали вынести бюллетени, человек может достать из этого кармашка любой бюллетень, какой захочет, и использовать его».
На замечание о том, что избиратель не станет тратить столько времени на то, чтобы «рыться» в этом кармашке, председатель ЦИК ответил: «Если гражданин этого не делает, значит он не находится под давлением. Система дает гражданину возможность полноценно проголосовать тайно, и никто не может об этом узнать. Это не прежнее голосование ручкой, когда отдавали заполненный бюллетень и говорили: верни пустой. В подобном случае у гражданина оставался только один выход - сделать бюллетень недействительным».