Ֆրանսիան տնօրինում է բոլոր անհրաժեշտ տեխնոլոգիական և արդյունաբերական կարողությունները՝ մինչև 2040 թվականը վեցերորդ սերնդի կործանիչ մշակելու համար, նույնիսկ եթե FCAS (Future Combat Air System) ծրագրի շրջանակներում Գերմանիայի հետ համատեղ նախագիծը ձախողվի։ Դրա մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Կատրին Վոտրենը։
Ըստ նրա՝ ֆրանսիական Dassault, Safran և Thales ընկերությունները ձևավորում են Եվրոպայում եզակի արդյունաբերական էկոհամակարգ, որն ընդունակ է ինքնուրույն իրականացնելու նման նախագիծ։
«Այս պահին դա Եվրոպայում միակ թիմն է, որն ի վիճակի է լիովին ինքնուրույն կործանիչ արտադրելու»,- նշել է նախարարը։
Վոտրենը հիշեցրել է, որ հարակից տեխնոլոգիաների մշակման համար վերջին ութ տարում արդեն իսկ հատկացվել է մոտ 2,5 միլիարդ եվրո, և վստահություն է հայտնել, որ այդ ներդրումները թույլ կտան նախագիծն ավարտին հասցնել մինչև 2040 թվականը։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ համակարգերի փոխգործունակության հարցերում դաշնակիցների հետ համագործակցությունը կարող է պահպանվել։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր ֆրանս-գերմանական FCAS նախագծի իրականացման դժվարությունների մասին՝ արդյունաբերական գործընկերներ Dassault-ի և Airbus-ի տարաձայնությունների պատճառով։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Բեռլինն ու Փարիզը քննարկել են ծրագրի վերանայման կամ դադարեցման հնարավորությունը, որը պետք է հիմք լիներ գոյություն ունեցող Eurofighter և Rafale կործանիչների փոխարինման համար։

Франция располагает всеми необходимыми технологическими и промышленными возможностями для разработки истребителя шестого поколения к 2040 году, даже в случае провала совместного проекта с Германией в рамках программы FCAS (Future Combat Air System). Об этом заявила министр вооружённых сил Франции Катрин Вотрен в Национальном собрании.
По её словам, французские компании Dassault, Safran и Thales формируют уникальную в Европе промышленную экосистему, способную реализовать подобный проект самостоятельно.
«На данный момент это единственная команда в Европе, способная производить истребитель полностью самостоятельно», — отметила министр.
Вотрен напомнила, что на разработку связанных технологий уже было выделено около 2,5 млрд евро за последние восемь лет, и выразила уверенность, что эти инвестиции позволят довести проект до завершения к 2040 году. При этом она подчеркнула, что сотрудничество с союзниками по вопросам совместимости систем может сохраняться.
Ранее сообщалось о сложностях в реализации франко-германского проекта FCAS из-за разногласий между промышленными партнёрами Dassault и Airbus. По данным СМИ, Берлин и Париж обсуждали возможность пересмотра или прекращения программы, которая должна была стать основой для замены существующих истребителей Eurofighter и Rafale.