Ռուսաստանը այլ երկրներից ավելացրել է ձկան ներմուծումը՝ Հայաստանից մատակարարումները փոխարինելու համար, ՏԱՍՍ-ին Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովում տված հարցազրույցում հայտնել է Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանը սահմանափակումներ էր մտցրել Հայաստանից կենդանի ձկան մատակարարումների վրա՝ հայկական բոլոր ընկերությունների համար, բացառությամբ երկուսի։
«Մենք հասկանում էինք, որ ստիպված ենք լինելու սահմանափակումներ մտցնել։ Դրա համար, որպես հակակշիռ, բացում էինք մատակարարումներ այլ երկրներից։ Օրինակ՝ իշխան ձկան մատակարարումների հարցում մենք վերակողմնորոշվել ենք դեպի Իրան և Թուրքիա», - ասել է Դանկվերտը։
«Ընդհանուր առմամբ, որքան շատ մատակարարներ ունենք, այնքան ավելի հեշտ է մեզ համար աշխատելը։ Ի վերջո, եթե կախված ենք լինում միայն մեկից, ապա կարող է առաջանալ այս կամ այն արտադրանքի պակաս։ Այժմ նման բան չկա, մենք ունենք մեծ ընտրություն», - հավելել է նա։

Russia has increased fish imports from other countries to replace supplies from Armenia. The head of the Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Supervision (Rosselkhoznadzor), Sergey Dankvert, told this to TASS at the St. Petersburg International Economic Forum.
Earlier, Russia had imposed restrictions on live fish supplies from Armenia for all Armenian companies, except for two. “We understood that we would have to impose restrictions. Therefore, as a counterbalance, we were opening up supplies from other countries.
For example, in terms of trout supplies, we have reoriented towards Iran and Turkey,” Dankvert said. “In general, the more suppliers we [i.e. Russia] have, the easier it is for us to work.
After all, if we depend on only one [supplier], then a shortage of one or another product may arise. There is no such thing now, we have a great selection," the head of Rosselkhoznadzor added.